REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Złodzieje grasują na działkach

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: jb

Kradną wszystko, co można sprzedać w skupach złomu. Wykorzystują, że na działkach rzadko kiedy się ktoś pojawia.

O tej porze roku działkowcy rzadko zaglądają na swoje ogrody, ale są tacy, którzy robią to chętnie. Niestety to złodzieje. Kilku właścicieli działek w ROD „Bajka” w Żaganiu zauważyło brak zaworów, kranów.

– Sprawę zgłosiliśmy na policję. Sporo osób może nawet nie wiedzieć, że coś u nich zginęło, bo nieczęsto ludzie przychodzą teraz na działki – mówi prezes „Bajki” Bernard Świątek.

Sprzęty pokradziono głównie w starej części ogrodu.

– W sezonie zimowym na działkach jest prawie pusto. Złodziej przyjdzie sobie w dzień obejrzeć, co mu pasuje, a w nocy po to wróci. A jak jest całkiem pusto, to z zabraniem rzeczy poradzi sobie i w dzień – przyznaje B. Świątek.

Sam prezes zabezpieczył się przed zimą.

– Po prostu odkręciłem wszystkie miedziane krany i zawory. Zamontuję dopiero na wiosnę, żeby nie było czego kraść – mówi.

W „Bajce” ubywa miedzianych zaworów i kranów, pojawiły się za to śmieci.

– Śmieci na działkach nie wyrzuca się do kwietnia. Dopiero wtedy pojawi się tu kontener. Niektórym to nie przeszkadza. Rzucają śmieci na ziemię, za ich wywóz trzeba będzie zapłacić ze wspólnych pieniędzy, które mogłyby iść na naprawę elektryki – dodaje prezes.

Ostrzegają

Zgłoszeń o kradzieżach nie było jeszcze z sąsiedniego ROD „Zacisze” przy tej samej ulicy.

– Nie mam żadnych informacji. Co roku apelujemy do działkowiczów, żeby zabezpieczali się przed zimą – mówi prezes Karol Wojtysiak. – Mnie takie zawory zginęły z działki już kilka lat temu. Teraz jestem mądrzejszy, wymieniłem je wszystkie na plastikowe. Nie ma u mnie czego ukraść, żeby nadawało się do sprzedaży – dodaje.

Napisz komentarz »