REKLAMA

Samorząd

Za śmieci jak za zboże

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: bj

Kolejna w ciągu kilku miesięcy podwyżka cen za śmieci czeka mieszkańców gminy Przewóz. Radni podczas wczorajszej (30.01.) sesji wyrazili zgodę na stawkę 30 zł od osoby.

Kubeł śmieci powoli zaczyna być luksusem. Każdy mieszkaniec Przewozu musi liczyć się z drakońską podwyżką – do 30 zł od głowy.

Poprzednia podwyżka została przez Radę Gminy uchwalona w październiku. Wówczas radni zdecydowali, że powinno wystarczyć 20 zł. Ta stawka obowiązuje od niespełna miesiąca, czyli od początku stycznia.

Skąd kolejna podwyżka. Okazuje się, że urzędnicy założyli, że 600 tys. zł zaplanowane w budżecie wystarczy na gospodarkę śmieciową w gminie. Ale kwota okazała się niewystarczająca, pomimo tego, że przymiarki do umowy z firmą odbiorcą odpady urzędnicy podjęli dwukrotnie.

– Ogłaszaliśmy dwa razy przetarg na wywóz śmieci. W pierwszym wpłynęła oferta firmy PreZero Service Zachód z Kiełcza na prawie 900 tys zł – mówi Mariusz Strojny, wójt.

Ten przetarg został unieważniony właśnie ze względu na drastyczne przekroczenie budżetu. Do drugiego przetargu stanęło to samo przedsiębiorstwo. Swoje oczekiwania obniżyło o ok. 100 tys. zł, do prawie 764 tys. zł.

– Ale to i tak wyższa kwota, niż zaplanowana, stąd konieczność podwyżki – tłumaczy wójt.

Jeszcze do końca ubiegłego roku mieszkańcy płacili 14 zł za odpady segregowane, a 16 zł za zmieszane. Od tamtej pory mają już drugą podwyżkę.

Teraz jeśli ktoś nie będzie segregował swoich śmieci, musi się liczyć z opłatą karną, która wyniesie 60 zł od osoby. O 2 zł taniej płacić będą mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy mają kompostowniki. Nowe stawki obowiązywać będą od 1.04.

Napisz komentarz »