REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Burmistrz i radni drenują nam portfele

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: Norbert Królik

Opłaty za żarskie żłobki wzrosną od 1 lutego o 70 proc w porównaniu do 2019 roku. Czekają nas również potężne podwyżki za odbiór śmieci, a już od stycznia płacimy wyższe podatki od nieruchomości. Podrożały nawet bilety na basen!

Danuta Madej, burmistrz Żar i radni miejscy z Forum Samorządowego (Marian Popławski, Aleksander Słowikowski, Halina Majeryk, Zbigniew Żychowski i Bogdan Hadryś) i Dobrego Miasta Lepszego Powiatu (Łukasz Matyjasek, Robert Dziadul, Grzegorz Chmielewski, Dawid Polok, Dominika Rezlerska i Arkadiusz Lis) oraz radna Magdalena Lenczyk dobrali się do  portfeli mieszkańców i drenują je, żeby mieć pieniądze m.in. na swoje pensje i diety.

Podwyżki w Żarach nie mają żadnego odzwierciedlenia w inflacji, która w 2019 roku wyniosła w Polsce 3,4 proc.

Lekką ręką

Już pod koniec ubiegłego roku burmistrz zaproponowała, a radni uchwalili podwyżkę podatku od nieruchomości dla mieszkańców i przedsiębiorców o 8 proc. Głównym argumentem za tym, że podwyżka musi być tak wysoka, było to, że… od kilku lat podwyżek nie było.

Podobną argumentację usłyszeli rodzice dzieci, które chodzą do żarskich żłobków. Oni od lutego zapłacą aż o 70 proc. więcej, niż to było w 2019 roku.

Więcej płacą również ci, którzy korzystają z miejskich obiektów. Opłaty na żarskim Wodniku wzrosły o około 25 proc. Droższe będą również bilety na otwartym basenie przy ul. Źródlanej. Nie dość, że podniesiono ceny, to jeszcze skrócono czas, gdy obowiązywała popołudniowa ulga. W 2019 roku taniej można było się kąpać już od godz. 15, a w tym roku tańsze bilety będą przysługiwały korzystającym z basenu dopiero od godz. 17.

Urzędnicy zapowiedzieli również, że nieuniknione są podwyżki opłat za śmieci. W Żarach mają one obowiązywać od września tego roku. Ceny mogą wzrosnąć nawet o 40 proc. Teraz płacimy 17 zł za śmieci segregowane i 24 zł za zmieszane. Od września będzie jedna stawka (może to być ok. 23-24 zł), bo segregacja będzie obowiązkowa. A kara dla tych, którzy segregować nie będą, będzie wynosiła minimum dwukrotność stawki, czyli ok. 50 zł.

Pilnują swojego

Uchwalanie podwyżek dla mieszkańców przychodzi radnym z łatwością, za to gdy pojawiła się propozycja, żeby w trudnym momencie dla miasta obniżyć diety radnych, to ręce większości nawet nie drgnęły. Za obniżeniem diet zagłosowało tylko 3 radnych na 21. Byli to Tadeusz Płóciennik, Joanna Werstler-Wojtaszek i Jacek Stroynowski (wszyscy PiS).

Radnemu Łukaszowi Matyjaskowi tak się nie spodobał pomysł o obniżeniu diet, że zwyzywał kolegów radnych, którzy chcieli obniżek, od bandy hipokrytów i cyrkowców, którzy potrafią jedynie skłócać społeczeństwo.

komentarz »
 1. Olo 6 lutego 2020 17:33 - Odpowiedź

  Dlaczego PEKOM, ZGM, ZWiK nie jest wydziałem Urzędu Miasta?
  Uważam, że spółki nie są potrzebne, gdyż nie mają żadnej konkurencji.
  Podwyżki opłat wskazują, że koszty spółek są zdecydowanie za duże.
  Ciekawe ile z tych opłat przeznaczymy na Zamek i jego ochronę.
  Wydłużający się remont parku też pewnie będzie kosztował więcej niż zakładano. Nie sądzę, że firma zapłaci kary za opóźnienie.

Napisz komentarz »