REKLAMA

Samorząd

Jak przewodniczący chciał radnym zrobić dobrze

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy radni spierali się, czy należy potrącać im diety za opuszczanie sesji nadzwyczajnych.

Uchwałę w tej sprawie na dzisiejszą (31.01.) sesję przygotował Adam Matwijów, przewodniczący Rady Miasta. Zakłada ona, że radnym nie będą potrącane diety za nieobecność na sesji nadzwyczajnej (sesji zwołanej w szybkim terminie, gdy jest potrzeba podjąć pilną uchwałę ). Obecnie, za opuszczenie  zarówno planowej, jak i nadzwyczajnej sesji szeregowy radny traci 20 procent diety, czyli 233 zł miesięcznie, natomiast przewodniczący komisji – 302 zł.

– Miałem od czterech radnych uwagi, dotyczące potrącania diet za nieobecność na sesjach nadzwyczajnych, szczególnie w okresie wakacyjnym – oznajmił Matwijów na poniedziałkowej komisji gospodarki (27.01.). – Sesje zwyczajne są zaplanowane w pracy Rady Miasta na cały rok. Sesje nadzwyczajne są zwoływane na szybko, najczęściej w sprawach pilnych, również w okresie urlopowym.

Nie będzie kworum!

Pomysł nie wszystkim radnym się spodobał.

– Proponuję tę uchwałę wycofać z porządku obrad, bo potrącanie diet za nieobecność mobilizuje radnych – przekonywał wiceprzewodniczący Piotr Łoś. – Zniesienie potrącenia zmoże spowodować, że na sesjach nadzwyczajnych nie będzie kworum, potrzebnego, aby uchwały mogłyby zostać przegłosowane.

– Za nieobecność ucinana jest pewna kwota i wielkiej dolegliwości dla radnych z tego tytułu nie widzę – wtórował mu radny Tomasz Kwarciński. – Dieta jest rekompensatą za opuszczenie miejsca pracy w dniu sesji.

– Popieram zdanie kolegów Tomka i Piotra. Bierzemy dietę, reprezentujemy mieszkańców – dorzucił swoje argumenty radny Ireneusz Szaniawski.

– Pan przewodniczący chciał zrobić dobrze – próbował żartem rozładować atmosferę na komisji radny Wiesław Bochenek.

Również na komisji oświaty, dzień później (28.01.), pomysł znalazł przeciwników.

– Pan Łoś ma rację, ta zmiana może doprowadzić do braku kworum podczas ważnych obrad – argumentował radny Jakub Witek.

Podwyżka po pół roku rządów

Decyzję o tym, czy 20 procent diety będzie potrącane za opuszczenie sesji nadzwyczajnej, radni podejmą podczas dzisiejszych obrad.

Przypomnijmy, żagańscy radni podnieśli sobie diety po zaledwie półrocznych rządach, w połowie 2019 roku. Dieta przewodniczących komisji wzrosła o 355 zł (do 1 tys. 509 zł miesięcznie). Ich zastępcy dostają po 1 tys. 368 zł (podwyżka o 342 zł). Wzrosła również dieta szeregowego radnego, który zasiada co najmniej w jednej z komisji (do 1 tys. 167 zł). Przewodniczący Rady Miasta otrzymał o 91 zł więcej i miesięcznie inkasuje teraz 1 tys. 972 zł. Z kolei dwaj jego zastępcy dostali podwyżkę o 215 zł, dzięki czemu na ich konta wpływa po 1 tys. 711 zł.

Napisz komentarz »