REKLAMA

Samorząd

Ucięli sportowcom połowę kasy

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

O 220 tys. zł mniej dostaną w tym roku żagańskie kluby i stowarzyszenia na działalność sportową.

W ubiegłym roku 15 klubów i stowarzyszeń otrzymało łącznie 457 tys. zł (w tej kwocie uwzględniono również koszt korzystania obiektów sportowych przy Arenie), w tym roku 12 podmiotów w sumie otrzyma 237 tys. zł.

Skąd takie drastyczne cięcia?  – Zmniejszone środki na dotacje z zakresu kultury fizycznej wynikają z cięć w budżecie, które podjęto z uwagi na zobowiązania, jakie w roku 2020 roku stanęły przed naszym samorządem – informuje Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Zobowiązania te wynikają przede wszystkim ze wzrostu kosztów utrzymania oświaty.

Zabrali wszystkim

W ubiegłym roku Uczniowski Klub Sportowy Czarni, który zrzesza dziewięć grup piłkarskich, miał do dyspozycji 120 tys. zł. W tym roku jest to zaledwie 50 tys. zł. Dlaczego? Rzeczniczka dodaje, że umowa z UKS Czarnymi Żagań obejmuje okres pół roku.  A to dlatego, że w połowie roku drużynę seniorów oraz grupy młodzieżowe ma od UKS-u przejąć nowe stowarzyszenie, MKS 1957 Czarni. I wtedy piłkarze dostaną kolejną pulę.

O 3 tys. zł mniej otrzymał klub UKS Nike, trenujący siłaczy.

– Mieliśmy 9 tys. zł, mamy 6 tys. zł. Trudno, trzeba będzie zrezygnować z części wyjazdów na zawody. Ucierpią na tym dzieci i młodzież – mówi Edmund Lechowicz, prowadzący UKS Nike. – Odwoływać się od decyzji nie będę, bo wiem, że Urząd Miasta ma ciężką sytuację finansową i tnie koszty wszędzie, gdzie się da.

Niepocieszeni mogą być też tenisiści z ŻSTS Żagań. Już w ubiegłym roku miasto ucięło im dotację z 25 tys.zł  do 20 tys. zł. W tym roku stowarzyszenie otrzyma zaledwie… 4 tys. zł.

– Musimy sobie jakoś poradzić. Podniesiemy wysokość składek członkowskich, trzeba będzie przenieść mecze ligowe wszystkich trzech drużyn z hali Arena do sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 5 – mówi Tomasz Szewczyk, prezes ŻSTS i zarazem dyrektor SP nr 5.

– Nie mamy wpływu na decyzję władz. A koszty utrzymania trzech drużyn w III i IV lidze z roku na rok rosną. W tym roku na pewno będą wyższe, bo po awansie drugiej drużyny, będziemy mieli dwa zespoły w III lidze – dodaje Andrzej Michalak, działacz  i czołowy tenisista żagańskiego stowarzyszenia.

Napisz komentarz »