REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

W Swiss Krono chcą podwyżek

Opublikowano 24 stycznia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Pracownicy Swiss Krono chcą zarabiać o 10 proc. więcej.

Zakładowa „Solidarność” walczy o 10% podwyżki dla wszystkich pracowników. W czwartek (23.10) związkowcy rozdawali pracownikom Swiss Krono ulotki, w których informowali o swoich postulatach. Na 1.150 pracowników Swiss Krono w Żarach, około 450 należy do związków zawodowych.

Związkowcy walczą o podwyżkę. Chcieliby, aby wszyscy pracownicy bez względu na zajmowane stanowisko otrzymali w tym roku 10% podwyżkę.

Rok temu

Ostatnią podwyżkę pracownicy firmy dostali 1 stycznia 2019 roku.

– W tym roku wypracowaliśmy zysk niewiele mniejszy niż w ubiegłym roku, wiec uważamy że właściciel powinien podzielić się z załogą, która na ten sukces zapracowała – mówi Mariusz Michałek, przewodniczący Solidarności w Swiss Krono.

Pracownik produkcji zaraz po zatrudnieniu w fabryce, bez nadgodzin zarabia około 3 tys. 500 zł brutto. Związkowcy twierdzą, że nie wiedzą ile wynosi średnie wynagrodzenie w firmie.

– Zarząd nie chce nam ujawnić informacji dotyczących średnich wynagrodzeń na stanowiskach robotniczych w firmie, a wyciąganie średniej z pensji dyrektorów i kierowników i łączenie jej z pensjami na stanowiskach robotniczych to tak jak w porównaniu, że kierownicy jedzą mięso, pracownicy kapustę, a średnio wszyscy jemy gołąbki – dodaje M. Michałek

Informują

– Prowadzimy dziś akcję promocyjną – mówi M. Michałek. – Informującą pracowników o tym, że jesteśmy w trakcie rozmów o 10% podwyżce dla pracowników. Na razie negocjacje nie układają się po naszej myśli. Zakład utrzymuje stanowisko, że dotknie nas kryzys w tym roku, my jednak jesteśmy zdania, że skoro nasza firma wypracowała ogromny zysk w zeszłym roku, to należą się nam podwyżki. Ponieważ to my pracujemy na te podwyżki i na ten zysk. Chcemy przymusić zarząd, by pochylił się nad naszymi postulatami.

Karta przetargowa?

Związki zapowiadają, że staną murem za firmą, jeżeli chodzi o decyzje dotyczące spalania pyłu w Swiss Krono. Gotowi są nawet wyjść na ulicę, by protestować przeciwko marszałkowi i jego decyzjom.

– Wspieramy walkę naszej firmy o czyste powietrze w Żarach. Ale nie zgadzamy się z decyzjami urzędników, przede wszystkim pani marszałek, która zakazała nam spalania pyłu. Uważamy, że działamy zgodnie z prawem i obowiązującymi normami europejskimi – podkreśla M. Michałek.

Czy wsparcie pracowników doceni właściciel Swiss Krono i da im podwyżki?

Napisz komentarz »