REKLAMA

Samorząd

Będą zmiany

Opublikowano 24 stycznia 2020, autor: jb

Blisko 14 mln zł ma do wydania Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z Żagania w 2020 roku.

Do podziału jest dokładnie 13 mln 797 tys. zł.

Tylko na wypłatę „500+” zarezerwowano 8 mln 114 tys. zł, świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny pochłoną 2 mln 776 tys. zł. Na szkolne wyprawki przewidziano 264 tys. zł.

– W ubiegłym roku nie mieliśmy aż tak dużo wniosków o wyprawki, jak się spodziewaliśmy. Zwróciliśmy nawet niewykorzystane 9 tys. zł, więc poprosiliśmy o kwotę, która będzie bardziej realna – mówi kierownik GOPS Agnieszka Wiśniewska.

Na utrzymanie wychowanków w Domach Dziecka i rodzinach zastępczych zarezerwowano 312 tys. zł, obecnie w gminie jest takich dzieci 20.

Na dożywianie przewidziano 160 tys. zł.

– Podobną kwotę wydaliśmy w ubiegłym roku. Z takiej pomocy skorzystało 331 osób, w tym 113 dzieci. Liczba dzieci w szkołach maleje, więc chętnych na taką pomoc też jest mniej – dodaje kierowniczka.

Utrzymanie osób w Domach Pomocy Społecznej kosztować będzie ok. 430 tys. zł.

– W ubiegłym roku mieliśmy 14 takich osób. W tym roku jest ich 11, ale dwoje już czeka na przydzielenie im miejsca – mówi A. Wiśniewska.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze w domach świadczy na co dzień 8 osób, przewidziano na to 234 tys. zł.

– Mamy średnio 14 osób miesięcznie wymagających takiej pomocy – tłumaczy kierownik.

Na zasiłki stałe pójdzie 370 tys. zł, na okresowe – 171 tys. zł, a na celowe – 59 tys. zł.

– Wśród wniosków o zasiłki celowe przeważają te na zakup opału i leków – mówi A. Wiśniewska.

Na zapewnienie schronienia osobom bezdomnym GOPS ma 20 tys. zł. Bezdomni trafiają do ośrodka w Lutynce, obecnie są to 2 osoby z terenu gminy.

32 tys. zł to koszt dodatków mieszkaniowych.

W ubiegłych latach był problem z wydawaniem paczek żywnościowych.

– Od stycznia mamy dwa miejsca, w których paczki można odbierać. Nadal można to robić w Małomicach, a także, od 29 stycznia, w oddziale Caritas w Dzietrzychowicach w budynku dawnej szkoły – mówi A. Wiśniewska.

Po nowemu

Od marca GOPS reorganizuje pracę pracowników socjalnych.

– Cztery osoby na tych stanowiskach do tej pory przyjmowały podopiecznych ze względu na podział terytorialny, teraz każdy z nich będzie miał dział, którym będzie się zajmować. Koszt wprowadzenia tego rządowego projektu, to 324 tys. zł. Z tej puli zostanie zakupiony nowy sprzęt, m.in. komputery, zamontowana klimatyzacja w dwóch pomieszczeniach na parterze i wymieniona barierka przy podjeździe dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do budynku. Do marca będziemy informować naszych podopiecznych, do kogo z jaką sprawą mają się zgłaszać – mówi A. Wiśniewska.

GOPS w tym roku przejął też od Urzędu Gminy przyjmowanie i wypłatę stypendiów socjalnych dla uczniów.

Napisz komentarz »