REKLAMA

Wasze sprawy

13 mln na 500+

Opublikowano 24 stycznia 2020, autor: jb

22 mln 63 tys. 464 zł ma Gminny Ośrodek Pomocy w Żarach na ten rok. To blisko o 4 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

Na świadczenia „500+” zarezerwowano 13 mln 951 tys. zł. Na program „Dobry Start”, czyli „300+” na wyprawki dla dzieci w szkołach, przewidziano 476 tys. zł. Świadczenia rodzicielskie i fundusz alimentacyjny pochłoną 4 mln 341 tys. 142,12 zł. Pieniądze są z rządowych projektów, więc nie może ich zabraknąć. Jeżeli tak się stanie w ciągu roku, to przesyłane są dodatkowe środki.

Na zasiłki stałe dla osób niezdolnych do pracy przygotowano 464 tys. zł, na zasiłki okresowe pójdzie 168 tys. zł. W budżecie na zasiłki celowe jest 56 tys. zł.

– Z tej puli można składać wnioski o przyznanie zasiłków na opał albo na pomoc w związku ze zdarzeniem losowym – Monika Wojsław, zastępca kierownika GOPS.

480 tys. zł to pula zarezerwowana na opłaty za pobyt podopiecznych w Domach Pomocy Społecznej. W całym 2019 roku było 15 takich osób, GOPS wydał na ich utrzymanie 473 tys. 915,45 zł.

– Obecnie w kolejce oczekują na miejsce dwie osoby skierowane przez nasz ośrodek – dodaje M. Wojsław.

Na usługi specjalistyczne i opiekuńcze w domach podopiecznych przewidziano 210 tys. zł.

Na dożywianie dzieci i dorosłych GOPS ma 300 tys. zł, z których 180 tys. zł to kwota rządowych dotacji, a 120 tys. zł to wydatek gminy.

 

Dodatkowe zajęcia

GOPS przygotował też ofertę dla seniorów.

– Od stycznia ruszył Klub Seniora+ w Mirostowicach Górnych. Zachęcamy osoby powyżej 60 roku życia do nawiązania kontaktów towarzyskich, spotykania się z liderami społecznymi, specjalistami z różnych dziedzin, uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach – tłumaczy M. Wosjław. I dodaje: – Cały czas zachęcamy też seniorów, by starali się o wydanie Gminnej Karty Seniora, którą wprowadziliśmy w ubiegłym roku. Karta uprawnia m.in. do zniżek na basenie, w muzeum czy przy korzystaniu z usług rehabilitacyjnych.

Szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać w pokoju nr 1 w budynku GOPS.

Napisz komentarz »