REKLAMA

Samorząd

Kurator powstrzymał burmistrza

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: tr

Nie będzie przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubsku do budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Na pomysł burmistrza nie zgodził się wojewódzki kurator oświaty.

Zamieszanie w lubskiej oświacie trwa od likwidacji gimnazjów. Wskutek tego najpierw do budynku dawnego gimnazjum, przy ul. Bohaterów, przeprowadziła się Szkoła Podstawowa nr 2, pozostawiając pusty budynek przy ul. Niepodległości. Potem burmistrz Janusz Dudojć przeniósł Przedszkole nr 3 z ul. Baśniowej do budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Moniuszki. Kolejne pomysły zmierzały do tego, żeby SP nr 3 przenieść do budynku SP nr 2, a dzieci z Przedszkola nr 5 – do budynku przy ul. Moniuszki.

Uzasadnieniem wszystkich wprowadzanych i planowanych przez burmistrza zmian w oświacie była trudna sytuacja finansowa Lubska i malejąca liczba dzieci w szkołach, która powoduje, że gmina musi coraz więcej dokładać do oświaty (w 2020 roku – 12 mln zł).

Burmistrz Lubska wystąpił o opinię do wojewódzkiego kuratora oświaty. Odpowiedź przyszła w drugim tygodniu stycznia – kurator oświaty nie zgodził się na przeniesienie ani przedszkola ani szkoły, wskazując, że baza dawnego gimnazjum, czyli obecnej siedziby SP nr 2, nie nadaje się do tego, żeby zmieścić tam jeszcze jedną szkołę. Dokładnie wskazano, że toalety i dach wymagają remontu, a część pomieszczeń jest za mała.

Burmistrz Lubska przyznaje, że opinia kuratora zamyka temat zmian w oświacie.

– Dla mnie stanowisko kuratora jest niezrozumiałe. Skoro SP nr 2 mogła się przenieść do nowego budynku, w takim stanie technicznym, w jakim jest obecnie, to dlaczego nagle w przypadku SP nr 3 wskazuje się, że w budynku przy ul. Bohaterów są złe warunki. Wtedy kuratorium się zgodziło, a teraz nie ? komentuje J. Dudojć. – Czeka nas w związku z tym szukanie oszczędności w innych miejscach, bo oświata jest „poza nawiasem” ? zapowiada burmistrz.

Napisz komentarz »