REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nie chcemy tu blokowiska

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: mk

Mieszkańcy domów jednorodzinnych przy ulicy Kossaka w Żarach sprzeciwiają się budowie bloków przy ich ulicy.

Choć dwie działki, na których miałyby stanąć budynki wielorodzinne, należą do prywatnej właścicielki, ich odkupieniem zainteresowana jest jedna z żarskich firm deweloperskich, która w tej okolicy ma już swoje nieruchomości. Firma złożyła już wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tych dwóch działek. Deweloper chce tam postawić dwa trzypiętrowe bloki z garażem podziemnym.

Zabudowa jednorodzinna

Mieszkańcy ulicy Kossaka, których sprawa dotyczy bezpośrednio, są przeciw budowie. Ich zdanie popierają też mieszkańcy ulicy Chełmońskiego i Matejki. Kiedy kupowali działki, obiecywano im, że warunki zabudowy dla tego osiedla będą dedykowane zabudowie jednorodzinnej.

– Kiedy kupowaliśmy tu działki, ulica Kossaka i Chełmońskiego miały być w całości ulicami, przy których będą stały domy jednorodzinne – mówi Remigiusz Szablewski, mieszkaniec ulicy Kossaka. – Gdybym wiedział, że mają tu stawiać bloki, nie wybudowałbym się tu. Gdy na tych działkach postawią dwa bloki trzykondygnacyjne, to ci z pięter będą zaglądać mi do ogrodu i domu. Poza tym ceny naszych nieruchomości znacząco spadną. Nie sprzeciwiamy się budowie jako takiej, ale chcemy, żeby został zachowany porządek architektoniczny dla naszej ulicy – mówi R. Szablewski.

Deweloper, który chce tam postawić swoją inwestycję, nie chce komentować sytuacji. Z portalu Otodom zniknęła też oferta sprzedaży mieszkań przy ulicy Kossaka w Żarach.

– Właśnie przez internet dowiedzieliśmy się, że chcą nam tu postawić bloki. My, jako mieszkańcy, złożyliśmy do miasta w tej sprawie protest – mówi R. Szablewski. – Podpisało go ponad 20 osób – podkreśla.

Burmistrz Żar nie podjął jeszcze w tej sprawie decyzji.

– Decyzja o warunkach zabudowy jeszcze nie została wydana – zastrzega Marek Iwlew, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami, architektury i zasobów komunalnych w Urzędzie Miasta. – Przeprowadzamy analizę. Inwestor złożył wniosek o zmianę warunków zabudowy. W otoczeniu ulicy Kossaka znajdują się wysokie budynki. Obie strony złożyły w tej sprawie pisma. Po przeprowadzeniu analizy, wydamy decyzję – zapowiada naczelnik.

Napisz komentarz »