REKLAMA

Samorząd

Co ze szpitalem w Żaganiu?

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Jeśli żagański szpital wróci pod skrzydła powiatu, będzie nim najprawdopodobniej zarządzać spółka utworzona przez starostwo.

O tym, że 105. Szpital Wojskowy nie będzie zarządzać żagańską lecznicą, pisaliśmy tydzień temu. Jak nas poinformował jego dyrektor Sławomir Gaik (który jest już na wypowiedzeniu), Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa obecnie rozwiązanie umowy na dzierżawę budynków szpitalnych przy ul. Żelaznej z ich właścicielem, starostwem. Na piątkowej konferencji prasowej, 10 stycznia, starosta Henryk Janowicz zapowiedział, że powiat poradzi sobie z zarządzaniem lecznicy.

– Nas nikt z ministerstwa nie informował, że 105. planuje rozwiązać z nami umowę, którą przecież w grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy na pięć lat – mówi Janowicz. – Odwołanie dyrektora Gaika było związane z organizacją pracy, natomiast umowy z nami nikt nie wypowiedział. Tym bardziej, że obowiązuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. A nawet jeśli tak się stanie, to wypowiedzenie obejmuje sześciomiesięczny okres. To będzie wystarczający czas, aby poradzić sobie z przejęciem zarządzania nad lecznicą. Mamy plan B. Szpital na pewno będzie, zmieni się tylko forma współpracy. Dziś lecznica jest zadbana, z dobrym sprzętem i załogą. Co roku sporo inwestujemy w doposażenie i remonty. W tym roku planujemy remont elewacji głównego budynku. 

Starosta zapewnia, że zrobi też wszystko, aby chirurgia w pełnym wymiarze została w żagańskim szpitalu, choć dyrekcja 105. planuje ją przenieść do Żar.

Za tym, aby szpitalem w Żaganiu nadal zarządzał 105., jest dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Stanisław Czosnek. Żagańska lecznica zabezpiecza medycznie nie tylko stacjonujących w mieście i okolicy żołnierzy, ich rodzin, ale również wojska amerykańskie.

– Pan generał poinformował nas, że możemy liczyć na jego wsparcie w walce o utrzymanie wojskowej lecznicy w Żaganiu – dodaje starosta.

 

Najpierw dyrektor, potem szpital

Przypomnijmy, że informację o tym, że MON nie będzie chciał, by 105. nadal zarządzał żagańskim szpitalem, przekazał S. Gaik, który tuż przed świętami dowiedział się, że MON nie chce już z nim współpracować jako z dyrektorem szpitala. S. Gaik o odwołaniu go z funkcji dowiedział się na odprawie w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia w Warszawie. Wypowiedzenie, które otrzymał, upłynie z końcem marca, ale nie wiadomo, czy nie zostanie skrócone.

Napisz komentarz »