REKLAMA

Gospodarka

Inni płacą za robotę

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

W Żaganiu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych dostanie pieniądze za konkretną wykonaną pracę, a nie gotowość. Podobnie będzie na drogach powiatowych. A oszczędne gminy odśnieżać będą własnym sumptem.

I tak, za jeden dzień odśnieżania i posypywania piaskiem z solą żagańskich dróg oraz parkingów MPOiRD skasuje 5 tys. 950 zł, za jeden dzień zimowego utrzymania przystanków autobusowych, placów, chodników, alejek i schodów miejskich – 4 tys. 800 zł, za jeden dzień prac porządkowych (usuwania piasku) – 5 tys. 60 zł. Do tego spółka otrzyma od miasta 57 tys. 62 zł za porządki po akcji „Zima”.

Za kilometr

Na drogach powiatowych będzie podobnie – drogowcy dostaną pieniądze za konkretną pracę, a dokładnie za każdy kilometr wykonanej pracy.

Najwięcej powiatowych dróg odśnieżać będą Zakłady Usługowe „Zachód” z Poznania. Firma wygrała przetarg na drogi w Żaganiu (za kilometr odśnieżania dostanie 35 zł, za posypywanie 71 zł/km i za obie wersje 73 zł/km), w całej gminie Szprotawa (55zł/km, 87 zł/km, 89 zł/km), w Małomicach (57 zł/km, 89 zł/km, 91 zł/km), w Iłowej i Wymiarkach (43 zł/km, 77 zł/km, 79 zł/km).

Z kolei powiatowe drogi w gminie Brzeźnica odśnieżać będzie Zakład Usługowy „Warsta” z Brzeźnicy (50 zł/km, 90zł/km, 88 zł/km), podobnie jak drogi w gminie Żagań (50 zł/km, 90 zł/km, 88 zł/km).

W gminie Niegosławice odśnieżaniem dróg należących do powiatu kolejny rok zajmie się Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne Małgorzaty Szylińczuk z Gościeszowic (57zł/km, 86 zł/km, 89 zł/km).

 Na drogach powiatowych w Gozdnicy – Młynarskiej i Witosa, za odśnieżanie odpowiadać będzie miejscowy Zakład Komunalny.

Systemem gospodarczym

Pozostałe samorządy – gmina wiejska Żagań, Iłowa, Niegosławice, Brzeźnica i Małomice – w razie ataku zimy, będą dbać o drogi systemem gospodarczym.

– Nie stać nas na firmy zewnętrzne. Mamy swój ciągnik i solankę do posypywania dróg i chodników – podkreśla burmistrz Małomic, Małgorzata Sendecka

– Gmina jest bardzo biedna, dlatego kolejny rok będziemy posiłkować się sprzętem naszego Zakładu Usługowego. Mamy wyremontowaną piaskarkę, gotową do pracy – mówi wójt gminy Brzeźnica, Jerzy Adamowicz.

Napisz komentarz »