REKLAMA

Samorząd

Mniej kasy na bezrobotnych

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: jb

3 mln 811 tys. zł – tyle ma Powiatowy Urząd Pracy w Żarach dla bezrobotnych.

– To o ponad 83 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku – mówi Maria Cecuła, zastępca dyrektora PUP w Żarach.

Kwota dla urzędów pracy naliczana jest m.in. na podstawie liczby zarejestrowanych bezrobotnych, a ta cały czas maleje. Pod koniec ub. roku w powiecie żarskim w rejestrze PUP było zarejestrowanych 1.695 bezrobotnych, co dało stopę bezrobocia na poziomie 4,9 procent (w ubiegłym roku było to 5,6 procent).

Na staże, własną firmę i bony

W budżecie niezmiennie najwyższa pula przewidziana jest na staże, to 1 mln  601 tys. zł (to o 55 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku). W zeszłym roku skorzystało z nich 276 osób.

Na dotacje na założenie własnej firmy PUP może wydać 784 tys. zł.

– Nadal można się starać maksymalnie o 16 tys. zł. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystały 54 osoby. Najwięcej rozpoczęło działalność w zakresie usług kosmetycznych, fryzjerskich, branży budowlanej i mechaniki pojazdowej – wymienia M. Cecuła.

Na szkolenia zawodowe przewidziano 75 tys. zł. Na prace interwencyjne urząd będzie mógł wydać 649 tys. zł. Pulę na refundację kosztów wyposażenia albo doposażenia wyliczono na 320 tys. zł. Na prace społecznie pożyteczne zarezerwowano 120 tys. zł, na roboty publiczne – kolejne 130 tys. zł. Koszty badań lekarskich sięgną 5 tys. 500 zł, a na dojazdy do pracy i zakwaterowanie przewidziano 4 tys. 40 zł. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, do dyspozycji będą tylko bony na zasiedlenie, na które przewidziano 104 tys. zł. Starać się mogą o nie osoby, które znajdą pracę powyżej 80 km od miejsca zamieszkania. Nie było chętnych do korzystania z bonów stażowych czy dofinansowania studiów podyplomowych, więc z nich zrezygnowano. Na dofinansowanie wynagrodzenia dla skierowanych do pracy osób powyżej 50 roku życia PUP ma 17 tys. 500 zł.

Specjalne szkolenia

Dodatkowo, w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP otrzymał 327 tys. zł na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców. W ubiegłym roku otrzymał o ponad 100 tys. zł więcej. Fundusz przewiduje kryteria, z których należy spełnić jedno, by móc się ubiegać o dofinansowanie. Wśród osób, które w pierwszej kolejności z takiego wsparcia będą mogły skorzystać, są np. te, które wracają do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, osoby po 45 roku życia, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby, które minimum 15 lat pracowały w warunkach szkodliwych, a także te firmy, które chcą szkolić pracowników w związku z rozwojem technologii. Priorytetem szkoleń są też te w zawodach uznawanych za deficytowe. W powiecie żarskim do tej grupy należą m.in. np. pielęgniarki, lekarze, kierowcy, kosmetyczki, fryzjerzy, mechanicy, dekarze, piekarze, spawacze i samodzielni księgowi.

Napisz komentarz »