REKLAMA

Samorząd

Chcemy mieć tu lekarza

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: mk

– mówili mieszkańcy Niwicy podczas spotkania z wójtem Trzebiela. Rozmawiali też o remontach i śmieciach.

W środę (15.01) w świetlicy w Niwicy odbyło się spotkanie mieszkańców Niwicy, Gniewoszyc, Jasionowa, Łukowa, Marcinowa i Mieszkowa z wójtem Tomaszem Sokołowskim.

Najpierw sukcesy

Wójt omówił plany na 2020 rok. W gminie nie będzie szaleństw inwestycyjnych ze względu na budowę za ponad 4 mln zł drogi Strzeszowice – Chudzowice- Dębinka. Wójt pochwalił się też uzyskaniem dofinansowania na budowę kanalizacji w Nowych Czaplach i Bronowicach. Inwestycja jest warta 4 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 2 mln zł.

Śmieciowe dylematy

– Do czerwca cena za śmieci nie wzrośnie – zapowiedział wójt Trzebiela. – Skoro na razie nie musimy, to nie będę podnosić tej stawki.

Obecnie cena za śmieci segregowane wynosi 15 zł od osoby i 26 zł za śmieci niesegregowane.

– Nie mogę dokładnie powiedzieć ile stawka wyniesie od czerwca, ale na pewno będzie to powyżej 20 zł za śmieci selektywne. Może 22, może 23 zł – wyliczał wójt.

Z gminy zniknęły za to pojemniki na odzież używaną.

– Mamy to szczęście i nieszczęście, że jesteśmy przy granicy. I te wszystkie worki, które piętrzyły się przy kontenerach na odzież, to nie mieszkańcy je zostawiali, to wystawkowicze. Kilka worków w Niwicy, kilka w Grotowie i tak się pozbywają niepotrzebnych śmieci – wyjaśniał wójt.

Problem z ośrodkiem

– Ośrodek zdrowia jest otwarty tylko raz w tygodniu, a i to nie zawsze – skarżyli się mieszkańcy na ośrodek zdrowia w Niwicy

– Rozmawiałem na ten temat z doktorem Karasiewiczem, ale względu na brak specjalistów, ośrodek nie będzie otwarty częściej. Lekarz raz w tygodniu, a pielęgniarka dwa razy- odpowiadał wójt.

Mieszkańcy nie byli zadowoleni, złościli się, że lekarza nie ma często przez 2-3 tygodnie.

– Przyjeżdżam do ośrodka rowerem, a tam kartka, że doktor na zastępstwie w Trzebielu! To po co nam taki ośrodek? A lekarz, który przyjeżdża, nawet nie może wypisać recepty na darmowe leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia – złościli się mieszkańcy.

– Prawda jest taka, że jeżeli odejdzie lekarz, który teraz do nas przyjeżdża, to trzeba będzie zamknąć ośrodek – wyjaśnił wójt.

Bez autobusu

Kolejnym problemem mieszkańców są autobusy.

– Feniks puszcza wielkie autobusy, zamiast małych busów – mówili mieszkańcy – a potem likwiduje kursy, bo się nie opłacają, a my nie mamy jak dojechać.

– Nie wrócą te czasy, że autobus będzie jeździł co godzinę. Sami państwo widzą, że niektóre autobusy wożą powietrze. Razem z burmistrzem Łęknicy staramy się o przywrócenie kursu o 22.30. On nie jeździł przez Niwicę, tylko przez Trzebiel. Ale mogli wracać nim ludzie kończący pracę o 22.00. Został zlikwidowany i o jego przywrócenie zabiegamy. Feniks chce od samorządu dofinansowania do tych kursów – wyjaśniał T. Sokołowski.

Co z tą drogą?

Mieszkańcy dopytywali też o remont drogi powiatowej Królów – Niwica.

– Nie ma na nią szans ani w tym roku, ani w przyszłym. Powiat nie planuje nawet przygotowywać na nią dokumentacji. Naszym radnym powiatowym jest Wiktor Kudosz i z nim można rozmawiać w tej kwestii – zrzucił odpowiedzialność wójt.

Mieszkańcy złościli się też na ciężkie samochody wywożące drzewo z lasu.

– Niszczą pobocza i asfalt. Drogi są w fatalnym stanie. Stoją znaki z ograniczeniami do 3,5 tony, a oni i tak jeżdżą. Nie może się tym zająć inspekcja drogowa? – zwrócił uwagę jeden z mieszkańców

– Inspekcja nie zajmie się taką drogą. Najprościej jest dzwonić na policję, gdy widzi się coś takiego – mówił T. Sokołowski.

Wójt planuje kolejne spotkania z mieszkańcami. Najbliższe odbędzie się dziś (17.01) w sali widowiskowej Urzędu Gminy w Trzebielu o godz. 18.00. Dotyczy mieszkańców Trzebiela, Kamienicy nad Nysą Łużycką, Olszyny, Siedlec i Bukowiny. W poniedziałek (20.01) z wójtem będą się mogli spotkać mieszkańcy Żarek Wielkich, Żarek Małych, Starych Czapli i Buczyn. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Żarkach Wielkich.

Napisz komentarz »