REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Samorząd

Nakarmią albo dadzą talon

Opublikowano 17 stycznia 2020, autor: jb

3 mln 272 tys. zł ma w tym roku do wydania na swoich podopiecznych żagański Ośrodek Pomocy Społecznej.

To o około 51 tys. zł mniej niż kwota na początku ubiegłego roku. Dodatkowo, z miejskiego budżetu na utrzymanie OPS pójdzie 1 mln 121 tys. zł, z czego 1 mln 462 tys. zł zarezerwowano na wynagrodzenia pracowników.

Na utrzymanie osób starszych w Domach Pomocy Społecznej przewidziano 820 tys. zł (więcej o ponad 60 tys. zł niż w roku ubiegłym).

– W ubiegłym roku mieliśmy 30 podopiecznych w różnych DPS-ach, obecnie jest ich 29, a 2 osoby czekają w kolejce. Mamy już decyzje o ich skierowaniu do takiego ośrodka, ale musi zwolnić się dla nich miejsce – przyznaje Piotr Puchalski, kierownik MOPS.

Usługi opiekuńcze dla potrzebujących w domach nadal świadczyć będzie PCK, zaplanowano na to 280 tys. zł.

OPS przyjmował już pierwsze wnioski od kandydatów na asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w ramach rządowego projektu.

– Mamy na to 84 tys. zł. Płacimy około 30 zł za godzinę pracy. W założeniu asystenci mają pomóc komuś, kto na co dzień zajmuje się swoim bliskim niepełnosprawnym, a musi wyjść z domu – tłumaczy P. Puchalski.

Na jedzenie i zasiłki

611 tys. zł przeznaczono w budżecie na dożywianie.

– W ubiegłym roku skorzystało z niego 665 osób, z czego 195 dzieci. Utrzymujemy nadal  system wydawania dań, gdzie trzy razy w tygodniu jest zupa i trzy razy drugie danie. W piątek wydajemy porcje podwójne, żeby były od razu na weekend. Wydajemy także gotowe dania w słoikach do odgrzania w niedzielę – mówi kierownik.

OPS może przyznawać też zasiłki na zakup żywności.

– Jeżeli mamy wątpliwości, że ktoś te pieniądze wyda na coś innego, wydajemy mu talony. Nadal będą do realizowania w sklepie Delikatesy Centrum – informuje kierownik.

Na zasiłki stałe w budżecie zapewniono 824 tys. zł, na zasiłki okresowe pójdzie 286 tys. zł, a na zasiłki celowe (w tym pieniądze na opał) przewidziano 115 tys. zł.

OPS płaci za utrzymanie 68 dzieci w rodzinach zastępczych, ma na to 298 tys. zł. Za pobyt 14 dzieci w Domach Dziecka trzeba zapłacić 187 tys. zł.

Na organizację pogrzebów zaplanowano 18 tys. zł.

– Średnio wychodzi nam 2 tys. 200 zł za jeden, w ubiegłym roku nawet musieliśmy dołożyć około 2 tys. zł, bo tych pieniędzy nam brakło. Mieliśmy 7 pogrzebów. Prawo jest takie, że jeżeli ktoś umrze w Żaganiu, w szpitalu, a sam jest z terenu gminy Iłowa, to i tak my organizujemy pogrzeb, jeżeli nie ma żadnej rodziny, która mogłaby to zrobić – mówi. P Puchalski.

Pomoc dla bezdomnych

– Chciałbym, żeby po feriach ruszyło miejsce przy ul. Rybackiej, w którym ogrzewać się będą mogły osoby bezdomne. Na remont pomieszczeń, łącznie z mieszkaniami readaptacyjnymi, mamy 12 tys. zł. Poza sezonem grzewczym chcemy, żeby to była taka świetlica dla bezdomnych, w której można posiedzieć, napić się herbaty – mówi P. Puchalski.

Napisz komentarz »