REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Komendanci żegnają się z pracą

Opublikowano 10 stycznia 2020, autor: bj

Na emeryturę odchodzą komendanci Powiatowej Straży Pożarnej w Żarach i w Żaganiu – mł. bryg. Robert Słowikowski i mł. byg. Marek Ławrecki.

Jak się dowiedzieliśmy, R. Słowikowski razem z M. Ławreckim pojechali na odprawę do Gorzowa Wlkp. Odbywała się ona pomiędzy grudniowymi świętami. Nie przypuszczali, po co jadą.

– Usłyszeli, że pod względem stażu są najstarszymi komendantami w województwie – zdradza Józef Radzion, starosta żarski.

Potwierdza to st. kpt. Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp.

– Robert Słowikowski ma najdłuższy staż służby spośród wszystkich 12 komendantów powiatowych i miejskich PSP województwa lubuskiego. Wynosi on 34 lata i 5 miesięcy – mówi.

Wieku nikt nikomu ponoć nie wypominał, ale za to miały się pojawić zachęty finansowe. Od stycznia obowiązują bowiem nowe przepisy dotyczące naliczania emerytur. Świeżo upieczeni emeryci zyskać by na nich mogli dodatkowo 600 zł.

– Zgodnie z przepisami oficerów zwalnia ze służby komendant główny. Robert Słowikowski raport z prośbą o zwolnienie i przejście w stan spoczynku złożył do komendanta głównego, za naszym pośrednictwem. Poprosił o możliwość odejścia ze służby z dniem 31.01. – informuje st. kpt. D. Szymura.

Nowa miotła

R. Słowikowski potwierdza.

– Rzeczywiście złożyłem raport 3.01 – nie ukrywa. Jednak przyznaje: – Planowałem przejście na emeryturę, ale zamierzałem złożyć dokumenty nieco później, w lutym.

Skąd to przyśpieszenie?

– Przyczyna odejścia nie jest podana w raporcie, decyzja jest indywidualna. Komendant  nabył uprawnienia do odejścia w stan spoczynku i z nich skorzystał – informuje D. Szymura.

Formalnej zgody komendanta głównego jeszcze nie ma, ale wiadomo, że zostanie wydana.

Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną decyzji o przejściu na emeryturę mogła być właśnie zmiana na fotelu komendanta głównego. Na początku grudnia na tym stanowisku Leszka Suskiego zastąpił Andrzej Bartkowiak.

– Nowa miotła przyszła i zamiata – słyszymy.

Wraz z pożegnaniem R. Słowikowski może liczyć na 6-miesięczną odprawę.

– Jej wysokość zostanie dopiero dokładnie obliczona, po skalkulowaniu wszystkich składników – wyjaśnia D. Szymura.

R. Słowikowski ma 55 lat. Jako komendant w 2018 r. zarobił 110 tys. 600 zł, co średnio na miesiąc daje nieco ponad 9 tys. 200 zł.

Kto będzie następcą?

R. Słowikowski z pracy odejdzie z końcem stycznia. Kto go zastąpi?

– Decyzje nie są jeszcze podjęte – zastrzega D. Szymura.

Nieoficjalnie pojawiają się trzy nazwiska: obecnego zastępcy komendanta, bryg. Pawła Hryniewicza, bryg. Grzegorza Lisika, naczelnika wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego oraz kpt. Mariusza Morawskiego, dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żarach.

– Komendanta powiatowego powołuje komendant wojewódzki, po zasięgnięciu opinii starosty. Na razie nie wiemy, czy to będzie osoba z zewnątrz czy też z komendy – mówi P. Hryniewicz.

G. Lisik i M. Morawski tych informacji nie chcą komentować.

– Do starostwa prośba o opinię jeszcze nie wpłynęła. Gdy to się już stanie, na pewno przyjrzymy się kandydatowi – mówi J. Radzion.

Napisz komentarz »