REKLAMA

Samorząd

Drogi tylko w mieście

Opublikowano 10 stycznia 2020, autor: tr

Ponad 2,5 miliona złotych w budżecie Jasienia na 2020 roku to pieniądze na drogi i chodniki.

Dochody budżetu to 34,9 mln zł, a wydatki – 36,7 mln zł. Zadłużenie Jasienia na koniec 2019 roku wyniosło 3,92 mln zł. W budżecie na 2020 rok, na spłatę rat zaplanowano 624 tys. zł, a na odsetki – 213,8 tys. zł.

– Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami budżetu to 1,8 mln zł i zostanie pokryta z wolnych środków. Jasień nie planuje w 2020 roku żadnych nowych kredytów ? poinformowała skarbnik Agnieszka Woźniak.

Na drogi i chodniki

Fundusz sołecki na ten rok to 249,5 tys. zł. Najwięcej ? 24,1 tys. zł dostanie Budziechów, a najmniej, 10,3 tys. zł – Lipsk Żarski.

Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata ? 19,5 mln zł i świadczenia rodzinne – 11,5 mln zł.

Ponad 2,5 mln zł przeznaczono na drogi i chodniki. Najwięcej ? 2,2 mln zł zaplanowano na przebudowę ul. Jana Pawła II i Kościuszki. 160 tys. zł ma kosztować chodnik na ul. Powstańców Warszawskich, równe 100 tys. zł – przebudowa ul. Okrzei. 200 tys. zł zaplanowano, w ramach funduszu sołeckiego, na wymianę oświetlenia w Bieszkowie, Świbnej i Golinie.

Okrągłe pół miliona złotych ma kosztować nowy dach sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej przy ul. Podmokłej, a 150 tys. zł – budowa windy dla niepełnosprawnych przy ośrodku zdrowia na ul. Okrzei. 250 tys. zł to koszt budowy nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Burmistrzowi przykro

Zanim uchwalili budżet, radni mieli pytania i pretensje.

– Co z remontem elewacji najbrzydszego budynku w mieście, czyli Urzędu Miasta? ? pytała radna Danuta Rudnikowicz.

– Mamy gotową dokumentację na projekt termomodernizacji. Chcieliśmy to zrobić razem z przedszkolem, ale projekt nie przeszedł. Jeżeli pojawią się nowe rozdania, to będziemy próbować, a póki co inwestujemy w drogi ? akcentował burmistrz Andrzej Kamyszek.

Za niesprawiedliwy uznał podział pieniędzy na drogi tylko w mieście radny z Budziechowa.

– Ja tu słyszę o Jasieniu, a co z drogami na wsiach? ? pytał radny Zbigniew Witkowski.

Pytanie radnego nie spodobało się burmistrzowi.

– Przykro, że pan nie widzi inwestycji, które czynimy i patrzy przez pryzmat drogi w swojej wsi. Plany na kolejny rok obejmują również remont mostu w Roztokach ? ripostował A. Kamyszek.

W głosowaniu 13 radnych było za uchwałą budżetową. Na sesji nieobecni byli radni Karolina Słomkowska i Krzysztof Stefański.

Napisz komentarz »