REKLAMA

Wasze sprawy

Farmy zawieszone

Opublikowano 10 stycznia 2020, autor: jb

Zawieszone jest postępowanie w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej w Jankowej Żagańskiej. Chodzi o instalację, która miałaby powstać w części wsi – tzw. Janowie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do gminy Iłowa wpłynął wniosek od firmy Amalfi Ivest o wydanie decyzji środowiskowej na budowę farm fotowoltaicznych w Jankowej. Mieszkańcy protestowali przeciwko instalacji, która miałaby stanąć na 30-hektarowej działce blisko zabudowań w Janowie o mocy ponad 20 MV. Pomiędzy domami, mogłoby stanąć nawet 90 tysięcy paneli.

Burmistrz Iłowej, zanim wydał decyzję, poprosił o opinię m.in. Sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, czy powinien kazać firmie przygotować raport oddziaływania na środowisko.

– Wszystkie opinie jasno mówiły, że dla takiej inwestycji raport nie jest wymagany. Ja jednak kazałem przygotować go inwestorowi. Zrobiłem to tylko i wyłącznie ze względu na protest mieszkańców, gdyby go nie było, w ogóle bym go nie zlecał – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

– Inwestor miał siedem dni na odwołanie się od mojej decyzji, takie odwołanie jednak nie wpłynęło. Oznacza to, że jeżeli zdecyduje się przygotować raport środowiskowy, otrzymamy go najwcześniej w okolicach marca. Do tego czasu całe postępowanie w gminie jest zawieszone – dodaje burmistrz.

Napisz komentarz »