REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kara za śmieci

Opublikowano 10 stycznia 2020, autor: bj

Ponad dwa razy więcej zapłacą za śmieci mieszkańcy gminy Żary, jeśli nie zechcą ich sortować. Stawka za osobę wzrośnie z 16 zł do 34 zł.

Karna opłata dla mieszkańców gminy Żary niesegregujących śmieci zatwierdzona została podczas grudniowej sesji Rady Gminy Żary. I to w błyskawicznym tempie. Bo choć nad sprawą odpłatności za śmieci radni pochylali się pod koniec listopada, to Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała to, co uchwalili. Dlatego musieli głosować jeszcze raz.

– Chodzi o to, że w listopadzie nie mieliśmy ujętej opłaty karnej dla osób, które uchylają się od segregowania. Czyli mieliśmy działać na zasadach jak dotychczas -wyjaśnia Edyta Ciecierska, kierownik referatu gospodarowania nieruchomościami i środowiska w Urzędzie Gminy.

Zasypani deklaracjami

Od początku stycznia urzędnicy przyjmują deklaracje, które składają mieszkańcy dotychczas płacący stawkę za śmieci zmieszane. Dla nich to ponad stuprocentowa podwyżka. Do końca 2019 roku płacili 16 zł.

– Codziennie wpływa kilkadziesiąt deklaracji. Oceniam, że mamy już ich około 300. Dlatego sądzimy, że odsetek niesegregujących znacznie się zmniejszy. Do tej pory było to 30 proc. mieszkańców – mówi E. Ciecierska. I przestrzega: – Każdy mieszkaniec musi wiedzieć, że nowe przepisy są jednoznaczne – musimy nakładać karne stawki, jeśli ktoś nie będzie segregował. Czas upomnień i ostrzegawczych naklejek na kubłach się skończył. Teraz po prostu trzeba płacić. Kontrolować będą pracownicy odbierający śmieci. Myślimy też o dodatkowych kontrolach przeprowadzanych przez urząd – zaznacza E. Ciecierska.

Dla mieszkańców, którzy segregowali śmieci, poza znaczną podwyżką (z 9 zł do 17 zł) nic się nie zmienia. Nie muszą składać na nowo deklaracji. Worki na śmieci będą, tak jak dotychczas, wydawane przy odbiorze śmieci, a także w urzędzie i u sołtysa.

Napisz komentarz »