REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Sport

Zagrają dla Adriana

Opublikowano 10 stycznia 2020, autor: jb

Charytatywny turniej piłki nożnej „Glassbud Cup” zaplanowano w sobotę, 11 stycznia, w hali w Iłowej. W trakcie turnieju zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację 32-letniego Adriana Buganika.

Adrian, mieszkaniec Iłowej, był zawodowym żołnierzem. Służył w 10. BKPanc. w Świętoszowie, był na dwóch misjach w Afganistanie. Grał w iłowskiej Miejskiej Orkiestrze Dętej.

– Po powrocie z misji zachorował na nadciśnienie, którego skutkiem była niewydolność nerek – mówi jego siostra, Emilia Buganik.

Adrian przez 4 lata był dializowany, a na początku 2019 roku przeszczepiono mu nerkę. Po trzech miesiącach od przeszczepu, pojawiły się u niego problemy ze skoordynowaniem ruchów, potem doszły te z oddychaniem, więc konieczna była intubacja, został podłączony do respiratora.

– W maju u brata nastąpił czterokończynowy niedowład, duże skoki tętna i ciśnienia – dodaje pani Emilia.

W szpitalu jego stan zdiagnozowano „jak po zapaleniu mózgu z przyczyn nieustalonych”. Adrian leży już 8 miesięcy, od 3 miesięcy jest w domu pod opieką rodziny. Przychodzi do niego rehabilitantka

– Rehabilitacja daje efekty. Adrian wszystko rozumie, pamięta, oprócz tego, co działo się z nim w szpitalu. Nie mówi, ale opracowaliśmy znaki, które przekazuje na „tak” lub „nie”, wzrusza ramionami, jak czegoś nie wie. Śmieje się, płacze, potrafi się wkurzyć. Wydarzeniem dla nas było to, kiedy udało nam się posadzić go na łóżku pod kątem 90 stopni, chociaż z nogami w dół jeszcze się nie udaje. Albo fakt, że przez 4 minuty oddychał bez respiratora. Leży na boku, choć sam się nie obróci. O wszystko walczymy małymi kroczkami – opowiada E. Buganik. – Adrian się bardzo stara, my się staramy i działamy. Wakacje spędziłam z nim w szpitalu i powiedziałam mu, że na kolejne ma mnie zabrać do Włoch, staramy się z tego żartować – przyznaje jego siostra.

Możesz pomóc

W zbiórce na leczenie Adriana może wziąć udział każdy. Już w najbliższą sobotę (11.01.), w hali w Iłowej od godziny 10:00 do 16:00 rozgrywany będzie turniej piłkarski „Glassbud Cup”. W szranki stanie 8 drużyn, a w trakcie imprezy będą zbierane pieniądze na leczenie.

– Wierzę, że Adrian wyzdrowieje i każdy dzień pracy i rehabilitacji nas do tego przybliża. Na początku nie chcieliśmy prosić o pomoc, ale nie chcę wybierać, czy w tym miesiącu mam kupić worki do cewnika, czy maść na odleżyny. Chcemy mu zapewnić wszytko, czego potrzebuje. Jednocześnie jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy tak po prostu nam pomagają – dodaje E. Buganik.

Jeszcze do przyszłego tygodnia, można na leczenie Adriana wpłacać pieniądze przez portal pomagam.pl/adrianzilowej.

Napisz komentarz »