REKLAMA

Samorząd

Sprawdzą, czy segregujesz

Opublikowano 10 stycznia 2020, autor: bj

Nawet 40 zł za wywóz śmieci mogą zapłacić mieszkańcy gminy Przewóz.

Od stycznia w gminie Przewóz jest jedna stawka za śmieci – 20 zł od osoby w rodzinie za odpady segregowane (dotychczas było to 14 zł).

– Teraz przepisy nakazują sortowanie wszystkim. Osobom, które nie będą segregować, zostanie naliczona opłata w wysokości 40 zł. I to jest najniższa możliwa kara. Maksymalnie mogłaby być to nawet czterokrotność – tłumaczy Mariusz Strojny, wójt Przewozu.

Odbiorem śmieci od mieszkańców zajmie się firma PreZero Service Zachód z Kiełcza, za ponad 763 tys. zł. Ona też będzie sprawdzać, kto segreguje, a kto nie.

Obowiązkowa segregacja to nie jest jedyna zmiana.

-Właściciele domów jednorodzinnych, którzy mają kompostownik, zapłacą o 2 zł mniej. Warunkiem jest, że w takim domu mogą być maksymalnie dwa mieszkania – wyjaśnia Alicja Balik z Urzędu Gminy w Przewozie. Kompostownik nie musi być z atestem.

Wszyscy natomiast korzystać będą z worków – na tworzywo i metal, szkło oraz papier.

– Worki będą dostępne u sołtysów i w Urzędzie Gminy. Będą także zostawiane przy odbiorze śmieciu. Każdy otrzyma ich tyle, ile oddał – tłumaczy A. Bialik.

Worki dostępne będą dopiero po 15.01. Na razie wszędzie stoją jeszcze ogólnodostępne dzwony, gdzie można wrzucać wysegregowane odpady. Potem dzwony znikną.

– Za mniej więcej dwa miesiące, dzwony zostaną tylko przy budynkach wielorodzinnych – zapowiada M. Strojny. Każdy będzie miał pojemnik na odpady zmieszane.

Harmonogram odbioru odpadów jest dostępny na stronie internetowej urzędu i na Facebooku. Odpady wielkogabarytowe oddawać można w poniedziałki i w piątki w PSZOK (pl. Partyzantów 1) w godz. 12-20.

Napisz komentarz »