REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będzie rzeź w lasach

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Do odstrzału pójdzie 280 dzików w powiecie żagańskim i kolejnych 202 w żarskim. A wszystko przez martwe zwierzaki, znalezione w naszym regionie. Badania wykazały, że były zarażone Afrykańskim Pomorem Świń (ASF).

Po znalezieniu w Borowinie (gm. Szprotawa) dzika zarażonego ASF, kilkaset osób, służby weterynaryjne, mieszkańcy, żołnierze, łowczy i leśnicy, przeczesało blisko 10 tys. hektarów wokół Borowiny.

– Martwy dzik, zarażony tą chorobą, został zjedzony częściowo przez inne zwierzęta. Podczas przeszukania okolic Borowiny, znaleziono trzy kolejne martwe dziki – mówi Janusz Dyba ze sztabu kryzysowego Urzędu Miasta w Szprotawie. – Po zbadaniu próbek wziętych od tych zwierząt, okazało się, że nie są one zarażone ASF.

Kolejne sygnały o ASF spowodowały, że wojewoda wydał zarządzenie o odstrzale sanitarnym 2.177 dzików w całym województwie lubuskim. Zaplanowano go na 15 i 31 stycznia.

– Odstrzał sanitarny zaplanowano w siedmiu obwodach łowieckich powiatu żagańskiego – mówi Krzysztof Roślik z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Jeśli ktoś nie musi, to niech nie wchodzi do lasu. Warto zadbać też o bioasekurację, m.in. zabezpieczyć gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie, ograniczyć możliwości wchodzenia na fermę. 

Napisz komentarz »