REKLAMA

Samorząd

Budżet na przetrwanie

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawscy radni przegłosowali budżet na 2020 rok, ale wytykali p.o. burmistrz, że nie ma pomysłu na wyciągnięcie gminy z finansowej przepaści.

13 radnych z koalicji aresztowanego za łapówkarstwo burmistrza Mirosława G. przed sesją zgłosiło poprawkę do budżetu na 2020 r. Dotyczyła zmniejszenia limitu kredytów z 3 mln zł do 1 mln zł, jakie będzie mogła zaciągać  p.o. burmistrza Ewa Gancarz. Jak podkreślał Andrzej Stambulski, przewodniczący Rady Miasta, ma to ją zdyscyplinować do rozsądnego zarządzania finansami gminą.

Nadwyżka na obligacje

W budżecie na 2020 roku E. Gancarz planuje zredukować zadłużenie gminy  do 61 mln 580 tys. zł. Na wykup obligacji pójdzie ponad 2,5 – milionowa nadwyżka. Mocno zostały ograniczone inwestycje. Najważniejszą będzie ocieplenie przedszkola nr 1 za ok. 1,3 mln zł. Blisko 60 mln zł, czyli ponad połowę wydatków pochłonie oświata i wydatki związane z rodziną, w tym świadczenie 500 +. Mimo, że wszystkie komisje Rady Miasta oceniły go pozytywnie, to sami radni mieli zastrzeżenia.

– Ograniczamy wydatki we wszystkich sferach. Aby zapobiec wprowadzenia zarządu komisarycznego w gminie, komisja gospodarki postanowiła wydać opinię pozytywną – skwitował jej szef, Jerzy Chmara. – Trzeba zwrócić na niebezpieczeństwa. Przede wszystkim – brak możliwości zrealizowania dochodów ze sprzedaży majątku (m.in. teremów inwestycyjnych w strefie przemysłowej- red.), które zostały ujęte w budżecie. To budżet na przetrwanie.

– Z czego będziemy realizować inwestycje, skoro nie pozyskamy zakładanych dochodów? – dociekał wiceprzewodniczący rady, Andrzej Skawiński. – Budżet na 2020 jest budżetem zrównoważonym i nie wymaga zaciągania kolejnych kredytów – skwitowała radna Beata Jakowicka, która pochwaliła aresztowanego burmistrza Mirosława G. za to, że tylko dzięki jego pracy, gmina uniknęła postępowania naprawczego w finansach  i zarządu komisarycznego. – Najważniejsza będzie jego realizacja, której będziemy pilnować.

Dług goni dług

Radny Maciej Siwicki miał mniej optymizmu. – Przez osiem poprzednich lat zadłużenie gminy wzrosło do 66 mln i 65 tys. zł. Dług ten będziemy spłacać przez 15 lat  – oznajmił. – Do tego trzeba doliczyć niekorzystne orzeczenia sądowe dla gminy, które mogą niedługo zapaść. Mówimy o sprawie rozwiązania kontraktu z firmą ZBOIS na budowę kanalizację. Roszczenia tej firmy wobec naszej gminy wynoszą ok. 60 mln zł.

Siwicki zarzucił p.o burmistrza E. Gancarz „przywracanie starego układu” i narażanie gminy  na kolejne koszty. M.in. przez zwolnienie sekretarz gminy, Iwonę Prokop, która włożyła „ogrom pracy” na jej rzecz. – Nie wiemy, czy pani sekretarz odwoła się do sądu pracy. Jeśli wygra, to my za to zwolnienie zapłacimy – podkreślił Siwicki.

Siwicki wytykał, że w  budżecie brakuje 357 tys. zł na dopłaty do wody i ścieków dla mieszkańców, bo zapisano w nim 1 mln 90 tys. zł a prezes Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji – wnioskował o 1 mln 447 tys. zł na ten cel.  – Dzisiaj nie zostaje nam nic innego , jak zaciskanie pasa i spłacanie długów – podsumował.

Ostatecznie, 18 radnych było za budżetem, od głosu wstrzymał się Stanisław Rosół.

BUDŻET SZPROTAWY 2020 r.
dochody: 101 mln 758 tys. zł
wydatki: 99 mln 184 tys. zł
nadwyżka: 2 mln 573 tys. zł (pójdzie na spłatę długu)
oświata: 28 mln 337 tys. zł
rodzina (m.in. świadczenie 500 +) – 31 mln 941 tys. zł
wynagrodzenia pracowników UM: 3 mln 631 tys. zł
gospodarka komunalna: 11 mln 312 tys. zł
pomoc społeczna: 7 mln 65 tys. zł
przebudowa dróg w Szprotawie – dokumentacja
najważniejsze inwestycje:
termomodernizacja przedszkola nr 1: 1 mln 365 tys. zł
przebudowa ul. Akacjowej, Brzozowej i Klonowej – dokumentacja: 190 tys. zł
dotacja dla starostwa na budowę domków rodzinkowych: 150 tys. zł

przebudowa dróg w Szprotawie – dokumentacja (od cmentarza komunalnego do końca ul. Żagańskiej): 125 tys. zł
dopłaty dla mieszkańców na wymianę domowych kotłów na ekologiczne: 80 tys. zł
modernizacja budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej: 50 tys. zł
budowa sali operacyjnej i remont dachu szpitala: 50 tys. zł
modernizacja cmentarza komunalnego: 15 tys. zł

Napisz komentarz »