REKLAMA

Samorząd

Śmieci do poprawki

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: jb

Wojewoda kazał poprawić radnym z Niegosławic stawki za wywóz śmieci na 2020 rok.

W listopadzie radni długo dyskutowali na temat podwyżki opłat za wywóz śmieci. Ostatecznie nowe stawki zatwierdzili od lutego, choć okazało się, że źle i ich uchwałę unieważnił wojewoda. Do tematu musieli wrócić w grudniu.

Dotychczas mieszkańcy płacą 13 zł miesięcznie za osobę w rodzinie, jeżeli segregują śmieci i mają kompostownik. Ci, którzy segregują, ale nie mają kompostownika płacą 17 zł. Ci, co nie segregują, za śmieci zmieszane płacą 30 zł. Wójt zaproponował podwyżki o 3 zł do każdej z opłat, które miały zacząć obowiązywać od 1 lutego.

Problem w tym, że zgodnie z nowo obowiązującą ustawą śmieciową, radni nie mogą już podnosić opłat na dotychczasowych zasadach. Jeżeli wprowadzają zmiany, to wyłącznie z obowiązkiem segregowania. Na to uwagę zwrócił wojewoda. Po zmianach, wszyscy mają obowiązek segregacji śmieci, nie ma opcji opłaty za śmieci zmieszane. Jeżeli ktoś nie będzie segregował, dopiero wtedy gmina może nałożyć na niego karę, która jest wielokrotnością opłaty za śmieci segregowane.

Radny Sebastian Chachuła w listopadzie zwracał uwagę na to, że uchwałę z podwyżkami radni otrzymali tuż przed sesją, bez możliwości przedyskutowania, a teraz okazało się, że w ogóle ktoś ją źle skonstruował.

-Chcieliśmy, żeby te podwyżki, nie były aż tak uciążliwe dla mieszkańców. Ale okazało się, że jednak opłata kary za segregowane musi być wielokrotnością podstawowej stawki – tłumaczy „Regionalnej” wójt Jan Kosiński.

 Oznacza to, że po poprawkach stawka za segregowane śmieci wyniesie 20 zł za osobę miesięcznie, za segregowane z kompostownikiem 16 zł, a jeżeli ktoś nie będzie segregował, to zapłaci 40 zł kary od osoby miesięcznie. 

Za nowymi stawkami zagłosowali: Daniel Bahcmatiuk, Henryk Bogusz, Anna Borzuchowska, Henryk Inglot, Małgorzata Jarosz, Bożena Jędrzejek, Arkadiusz Szlachetko. Krystyna Bondarowicz była przeciw, a Danuta Borejko, Sebastian Chachuła, Helena Golonka, Joanna Piechocka – Miś, Marek Poźniak i Przemysław Zgrzebski wstrzymali się od głosu.

Napisz komentarz »