REKLAMA

Samorząd

Budżet cofania

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: bj

O tym, kto miał Polskę w d…, a kto powinien zając się kopertą dla księdza rozmawiali radni powiatu żarskiego.

O powiatowej kasie na 2020 r. w przedostatnim dniu starego roku (30.12.) rozmawiali radni, podczas sesji Rady Powiatu (30.12). Głosowanie odbyło się nie bez zgrzytów, bo choć nikt nie głosował przeciw, to troje radnych wstrzymało się od głosu – Elżbieta Łobacz-Bącal, Jarosław Dowhan i Franciszek Wołowicz.

Wątpliwości mieli nie tylko oni.

Będzie centralny but?

– Wchodzimy w rok 2020. Nasz zadłużenie wynosi 22 mln 500 tys zł. Czy do 2025 jesteśmy w stanie wyjść na zero z długami? – pytał Kazimierz Drozd, radny.

-Te dane zawarte są w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która została zaakceptowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Zgodnie z prognozą od 2020 spłacamy po 4 mln zł, w 2025 – 2 mln 500 tys. zł. Indywidualny wskaźnik zadłużenia jest na bezpiecznym poziomie, co potwierdza RIO – odpowiadała mu Eliza Siemianowska, skarbnik powiatu.

-Wiemy, że projekt jest robiony zgodnie z zasadami. Nawet gdyby pieniędzy nie było na nic innego, to budżet będzie się zgadzał. Bo inaczej zostałby odrzucony. Gdyby nie było pozytywnej opinii RIO. Wskaźnikowo się zgadza, ale sytuacja powiatu jest zła i ciągle pogarszająca się. Mamy zerowe wydatki majątkowe w oświacie. Warto się zastanowić, gdzie szukać oszczędności i możliwości zwiększonych wpływów-odpowiadał jej F. Wołowicz. .

Sytuacja się pogarsza. – Zmniejszone wpływy z PIT-ów i CiT-ów, przez ulgi, obniżenie podatku – to odczuwają samorządy. To nawet nie jest budżet przetrwania, ale cofania się. Nie zdziwię się, jak za 2 lata rząd będzie chciał wziąć rządzenie pod centralny but, zamiast poprzez samorząd – ciągnął F. Wołowicz

Drogi za drogie

Radny krytykował też wydatki majątkowe. – W oświacie jest mnóstwo niezbędnych zadań, niezbędnych remontów. Pieniędzy  nie ma nic, ani na coś większego, ani mniejszego. Oczywiście może będziemy coś skubać z rezerwy. Kolejna sprawa to drogi. Mamy ponad 400 km. Wszyscy o nie walczą, a nas nawet nie stać na 700 m – wyliczał F. Wołowicz.

I poddawał pomysły, jak zaoszczędzić poprzez cięcie wydatków realizowanych na rzecz władz centralnych.

– A może nie róbmy zadań zleconych przez rząd, skoro pieniędzy dają za mało? A my przyjmujemy taką postawę, jak na zapadłej wsi. Wszyscy się księdza boją, bo może zaszkodzić. I my też boimy się  rządu. A co nam może zrobić? -pytał retorycznie Wołowicz.

– W obecnym budżecie też nie było wiele na wydatki majątkowe, a w końcu wydaliśmy w oświacie 1 mln 800 tys. zł. Jak się coś pojawi, to na pewno coś zrobimy. Tym bardziej, że szukamy dochodów. M.in. w obrębie  Szpitala na Wyspie i 105 Szpitala Wojskowego chcemy wydzielić 50 działek, bo mamy tam spore grunty. Choć rzeczywiście wpływy z podatków są o 600 tys. zł mniejsze – odpowiadał mu  Józef Radzion, starosta.

– Zgadzam się z częścią opinii. Może pan radny powinien opowiedzieć o czasach, jak był burmistrzem, wiceburmistrzem czy pełnił zaszczytną misję posła. Ile wtedy pieniędzy było przekazywane? Czy była tamta czy inna koalicja rządowa.-dodawał Tomasz Czajkowski, radny z klubu PiS.

-Jesteśmy teraz i tutaj. To już zdarzenia historyczne. Tak czy siak, nigdy żaden rzad nie skubał tak samorządów. A my musimy chronić budżet powiatu- odpierał F. Wołowicz.

-Ja tylko grzecznie prosiłem o pomoc. Ale mogę zacytować Gudzowatego z jego taśm- „w d…mieliście Polskę”- nie ukrywał irytacji T. Czajkowski.

– Kopertą dla księdza niech pan się lepiej zajmie -wypalił F. Wołowicz.

Pogodzić ich próbował starosta Radzion. -Musieliśmy w naszej historii bardzo oszczędzać-gdy była likwidacja szpitala, sprzedaż domu kultury. Czasem trzeba było podejmować trudne decyzje.

Największe wydatki bieżące
– oświata 56 mln 370 tys. 897 zł

-domy pomocy społecznej 10 mln 562 tys. 105 zł

-utrzymanie Starostwa Powiatowego 7mln 30 tys. zł (w tym wynagrodzenia dla administracji 4 mln 700 tys. zł)

-wydatki na rodziny zastępcze 4 mln 582 tys. 238 zł

wykup obligacji wyemitowanych na spłatę zadłużenia szpitala oraz sfinansowanie inwestycji w latach 2008-2011 4 mln zł

-utrzymanie domów dziecka 3 mln 226 tys. 707 zł

-bieżące utrzymanie dróg 3 mln 83 tys. 669 zł

-utrzymanie Powiatowego Urzędu Pracy 2 mln 886 tys. 590 zł

-wydatki na Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie 745 tys. 877 zł

Budżet powiatu żarskiego na rok 2020
– dochody 118 mln 946 tys. 862 zł

-wydatki 117 mln 846 tys. 862 zł

Inwestycje w powiecie żarskim w 2020r.

-przebudowa drogi w Złotniku (gm. Żary)
4 mln 266 tys. zł

-budowa Komendy Powiatowej PSP w Żarach 613 tys. zł

-dokumentacja projektowa-budowa ronda u zbiegu ulic Broni Pancernej, Lotników i Artylerzystów w Żarach

– „Przygoda z Nysą – V etap” 623 tys. zł

– informatyzacja ewidencji zasobów gruntów i budynków 292 tys. zł
-modernizacja oczyszczalni ścieków przy Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach 150 tys. zł

Napisz komentarz »