REKLAMA

Samorząd

Niebo nam spada na głowę!

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Grzmiał radny Tomasz Kwarciński, głosując przeciw budżetowi Żagania na 2020 rok i wytykając burmistrzowi, że przed wyborami obiecywał mieszkańcom „nieba przychylić”.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec zaplanował w budżecie na ten rok zaciągnięcie 7 mln zł kredytu. Tłumaczył, że bez tego nie udałoby się wykonać największych inwestycji, na które miasto otrzymało dofinansowanie. Przede wszystkim remontów dwóch dróg, Ratuszowej i Żarskiej (II etap), termomodernizacji przedszkoli oraz remontu elewacji i kominów w pałacu.  Na koniec roku dług miasta sięgnie 21 mln 160 tys. zł. Na oświatę pójdzie aż 40 mln 476 tys. zł. To ponad 1/3 całego budżetu, w którym dochody zaplanowano na 117 mln 992 zł, a wydatki – 124 mln 868 tys. zł.

Nie wszystkim radnym taki budżet i inwestycje się spodobały. Na sesji w piątek, 20.12., za projektem burmistrza zagłosowało 18 radnych, a przeciw było trzech Daniel Marchewka, Andrzej Chodań i T. Kwarciński.

 Obietnic nie spełnił

Radny T. Kwarciński zaznaczył, że będzie głosował przeciw uchwale budżetowej, bo nie wypełnił kontraktu, jaki zawarł z mieszkańcami w czasie kampanii wyborczej.

– Być może proponowana nam dzisiaj uchwała wypełnia państwa zobowiązania wobec wyborców. Serdecznie wam wobec tego gratuluję – ironizował Kwarciński. – Moich priorytetów jednak w żadnej mierze nie spełnia. Ja nie obiecywałem swoim wyborcom podniesienia podatków od nieruchomości czy zwiększenia obciążeń dla przedsiębiorców, nie obiecywałem likwidacji przytuliska dla zwierząt ani zwiększenia wydatków na administrację, zwłaszcza tą związaną z powołaniem zastępcy burmistrza czy podwyżką diet radnych. Nie obiecywałem również likwidacji bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców, zmniejszenia dotacji dla żłobków, podwyżek opłat za śmieci i wielu innych elementów, które zaprezentowany nam budżet wyraża. Tego wszystkiego mój kontrakt z wyborcami nie przewidywał – wyliczał. I przypomniał: – Pamiętam za to obietnice składane przed wyborami przez pana burmistrza. Pamiętam, jak to miał nam, mieszkańcom, nieba przychylić. Otóż coraz bardziej widać, że to niebo powoli spada nam na głowę.

Przypomnijmy, że od nowego roku  radni podnieśli opłatę za śmieci (o 8 zł miesięczne od osoby) oraz podatki od nieruchomości. Jednocześnie obniżyli dotację na dziecko w prywatnych żłobkach o 130 zł (od stycznia wynosi 170 zł).

Rana w sercu

Przeciw budżetowi był również radny A. Chodań.

– W tym budżecie pominięci zostali mieszkańcy Kolonii Laski, głównie ul. Węglowej – oznajmił, podkreślając, że złożył wniosek do burmistrza w sprawie remontu drogi i chodnika, ale bez echa. – Mam żal do kolegów i koleżanek, którzy starali się o głosy mieszkańców Koloni Laski.

Swój żal wyraził również radny i były burmistrz, D. Marchewka.

– Największą raną w moim sercu jest likwidacja Dnia Życzliwości. Przykre jest też to, jak niektórzy ludzie zmieniają swoje położenie z opozycji na koalicję. Pamiętam, jak za poprzedniej kadencji uciekali z sesji, gdy trzeba było zaciągnąć kredyt na inwestycje – wytknął. –  Ja państwa uczulam na konsekwencje, bo one na pewno wystąpią.

 

 

 

BUDŻET ŻAGANIA NA 2020 ROK

dochody – 117 mln 992 tys. zł

wydatki – 124 mln 868 tys. zł

 

NAJWIĘKSZE WYDATKI

wynagrodzenia pracowników UM i jednostek podległych wraz z pochodnymi – 39 mln 944 tys. zł

utrzymanie Straży Miejskiej – 815 tys. zł

oświata – 40 mln 476 tys. zł

rodzina (w tym świadczenia 500+) – 37 mln 908 tys. zł

gospodarka komunalna – 9 mln 782 tys. zł

kultura – 6 mln 816 tys. zł

podwyższenie kapitału spółki Arena- 3 mln 300 tys. zł

dotacja dla Żagańskiego Pałacu Kultury – 2 mln 170 tys. zł

utrzymanie i konserwacja zieleni miejskiej – 1 mln 300 tys. zł

 

NAJWIĘKSZE INWESTYCJE

termomodernizacja żagańskich przedszkoli – 3 mln 961 tys. zł

remont elewacji i przebudowa kominów pałacu – 2 mln 399 tys. zł

przebudowa ul. Żarskiej – 1 mln 157 tys. zł

przebudowa ul. Środkowej – 750 tys. zł

przebudowa ul. Ratuszowej – 651 tys. zł

remonty bieżące dróg i parkingów – 550 tys. zł

budowa strefy aktywności i relaksu przy SP nr 3 – 195 tys. zł

uporządkowanie terenu w obrębie ul. Słowackiego i Keplera – 180 tys. zł

przebudowa chodnika na ul. Bema – 110 tys. zł

budowa parkingu na osiedlu Bema – 65 tys. zł

odbudowa pomnika – krzyża wotywnego księżnej Doroty Talleyrand – 55 tys. zł

Napisz komentarz »