REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nowy rok, nowe przepisy

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: jb

Wyższe pensje, siedem niedziel handlowych w roku, recepta w telefonie, podwyżki. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas w 2020 roku.

Wyższa pensja i emerytura

Od stycznia wzrosła pensja minimalna. Brutto podwyższono ją o 350 zł. Oznacza to, że najniższa miesięczna wypłata wynosi 2 tys. 600 zł. Na rękę daje to 1 tys. 878 zł, w 2019 roku było to 1 tys. 634 zł.  Minimalna stawka godzinowa za pracę np. na umowie zlecenie wynosi już 17 zł (w 2019 roku było to 14,70 zł), czyli do ręki 11 zł.

Na dodatek do pensji mogą liczyć też pracownicy budżetówki. Do ich wynagrodzenia zasadniczego nie będzie można wliczać już stażowego, co oznacza, że każdy z nich otrzyma dodatek do pensji, w zależności od ilości przepracowanych lat..

O 247 zł wrośnie kwota wypłacanego zasiłku pielęgnacyjnego, co daje 1 tys. 830 zł miesięcznie. Zasiłek taki mogą dostać osoby, które nie mogą podjąć pracy albo muszą z niej zrezygnować po to, żeby móc opiekować się osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 Waloryzacja emerytur zaplanowana jest na 1 marca. Świadczenia zostaną podniesione o 3,24 procent. Najniższa podwyżka dla najniższej emerytury (935 zł) wyniesie 39,66 zł

 

Dla kierowców

Od stycznia zmieniają się zasady w rejestracji używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy. Do tej pory pory przepisy nie określały terminu rejestracji sprowadzonego auta. Teraz trzeba to zrobić w ciągu miesiąca od sprowadzenia. Za niezarejestrowanie samochodu w terminie grozi kara od 200 do 1000 zł, nakładać ją będzie starosta i stanowić będzie ona dochód powiatu. Jeżeli kupimy auto, które było już wcześniej zarejestrowane w Polsce, nie będziemy musieli zmieniać mu tablic rejestracyjnych zgodnych co do miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.

Od stycznia na ulicach można wypatrywać też samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi z czarnymi numerami. Będą w nie wyposażone auta elektryczne oraz te napędzane wodorem.

Rząd pracuje też nad zmianami zapowiedzianymi przez premiera Morawieckiego w przepisach Ruchu Drogowego. Po zmianach to pieszy miałby pierwszeństwo przed pojazdem jeszcze przed wejściem na przejście.Zmiana ma też dotyczyć jazdy z dozwoloną prędkością 50 km na godzinę w terenie zabudowanym również po godz. 23:00. Obecnie w nocy do 5:00 w terenie zabudowanym można jeździć szybciej, bo 60km/h.

 

 U lekarza

Od 8 stycznia lekarz w każdej przychodni wystawiać będzie receptę elektroniczną. Pacjent po wizycie otrzyma kartę informacyjną (np. z dawkowaniem leków) i numerem recepty, którą będzie mógł odczytać farmaceuta. Każdy będzie mógł też wybrać, czy chce numer recepty otrzymać SMS-em lub na e-mail. W aptece do odbioru leków służyć będzie teraz wydruk informacyjny o recepcie, w przypadku SMS potrzebny będzie przesłany nim kod oraz numer pesel. Gdy chcemy odebrać leki z kodem wysłanym na e-mail, trzeba będzie pokazać farmaceucie kod kreskowy lub klucz dostępu z wiadomości.

Od 1 lipca receptę na bezpłatne leki dla osób starszych będzie mógł wystawić też lekarz specjalista. Obecnie, by takie leki otrzymać bezpłatnie, senior od specjalisty musiał wracać do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by ten wystawił taki dokument.

 

Zmiana w urzędach

Od stycznia Urząd Skarbowy nie przyjmuje też wpłat za PIT, CIT i VAT. Należy wpłacać je na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Podatki inne od wymienionych, np. akcyzę, w nadal trzeba płacić na rachunki bankowe US. Numery mikrorachunków są generowane przez Ministerstwo Finansów i przydzielane każdemu przedsiębiorcy. Swój numer mikrorachunku można sprawdzić, korzystając z generatora podanego przez Ministerstwo, podając PESEL lub NIP firmy. Numer PESEL należy podać, gdy osoba nie prowadzi działalności gospodarczej, ale za to np. prowadzi najem prywatny i płaci PIT z tego tytułu lub prowadzi działalność nierejestrowaną i ma obowiązek rozliczenia zaliczek na PIT. PESEL podają także osoby, które nie są czynnymi podatnikami VAT.

Od 1 czerwca ruszy pierwsza tura przenosin pieniędzy z OFE do ZUS-u. Żeby przenieść pieniądze trzeba będzie w ZUS-ie do 1 sierpnia złożyć odpowiednią deklarację. Jeżeli chcemy, by nasze pieniądze z OFE trafiły do IKE (indywidualne konta emerytalne) nie musimy robić nic, bo przenosiny będą automatyczne. Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.

 

Zapłacisz więcej

Więcej z własnego portfela będą musieli wydać palacze papierosów i miłośnicy alkoholowych trunków. Na oba produkty o 10 procent podniesiono akcyzę. Wyliczono, że paczka papierosów podrożeje średnio o złotówkę, a opakowanie tytoniu o ok. 1,50 zł. Ostatni raz akcyza na używki podnoszona była w 2013 roku.

Wiadomo też, że więcej zapłacimy za zużycie prądu. Zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na wprowadzenie podwyżek uzyskała już spółka Tauron i Enea. Użytkownicy Taurona dostaną podwyżkę o ok 7 zł miesięcznie, a Enei o 9 zł. Na rozpatrzenie wniosków czeka jeszcze PGE i Energa. Może się okazać, że to nie jedyne podwyżki. Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje nad przygotowaniem podatku od cukru. Oznaczało by to m.in. wzrost cen za słodycze.

Kolejne zmiany dotyczą handlu w niedziele. Zakupy w niedziele zrobimy tylko siedem razy w ciągu roku. Wyznaczono na to dni: 26.01., 5.04., 26.04., 28.06., 30.08., 13.12. i 20.12.

Napisz komentarz »