REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Urzędnicy chcą 500 zł podwyżki

Opublikowano 20 grudnia 2019, autor: Norbert Królik

Żarscy urzędnicy chcą podwyżki pensji zasadniczej o 500 zł. Burmistrz Danuta Madej proponuje im tylko 130 zł.

Konflikt w żarskim Urzędzie Miasta na tle płacowym. W przeprowadzonej przez związek zawodowy Solidarność ankiecie dotyczącej wzrostu wynagrodzeń, pracownicy opowiedzieli się za wzrostem pensji o 500 zł. Na takie podwyżki nie chce zgodzić się Danuta Madej, burmistrz Żar.

Temat wynagrodzeń urzędników był omawiany na wtorkowej (17.12) komisji skarg, wniosków i petycji. Do radnych trafiło pismo od związków zawodowych działających w Urzędzie przedstawiające sytuację pracowników.

– Jako urzędnicy nie możemy strajkować, dlatego w taki sposób próbujemy zwrócić uwagę na nasze problemy – mówi Iwona Adamowicz, szefowa Solidarności w żarskim Ratuszu.

Burmistrz kazała ciąć

Urzędnicy chcą 500 zł podwyżki pensji zasadniczej. Hojniejsza niż burmistrz była sekretarz Urzędu Miasta, Olga Boryń. Wszak pani sekretarz wie, że dobra pensja to podstawa – sama zarabia 147.122 zł rocznie (co średnio daje 12.260 zł miesięcznie). Sekretarz chciała zaproponować urzędnikom 250 zł podwyżki, ale dla burmistrz i ta kwota okazuje się za wysoka.

– Pani burmistrz kazała ciąć podwyżki. Możemy zaproponować pracownikom podwyżkę o 3,7 proc, czyli tyle ile wynosi planowany wzrost PKB w przyszłym roku lub kwotowo o 130 zł – przekonywała radnych na komisji O. Boryń.

– Zaproponowane podwyżki wobec wzrostu płacy minimalnej o 350 zł będą trudne do zaakceptowania dla wielu pracowników. Obawiam się, że ludzie zaczną zwalniać się z pracy – przekonuje I. Adamowicz. Pracownicy nie poddają się, liczą na rozmowy do czasu ustalenia budżetu na 2020r.

Tyle zarabiają

W żarskim Urzędzie Miasta pensja zasadnicza referenta wynosi od 2 tys. 750 zł do 3 tys. zł. brutto. Na stanowisku podinspektora można zarobić od 2 tys. 900 zł do 3 tys. 640 zł. Inspektorzy mają pensje od 3 tys. 120 zł do 4 tys. 510 zł, a specjaliści od 3 tys. 550 zł do 3 tys. 960 zł. Pensja zasadnicza naczelników wydziałów zaczyna się od 4 tys. 160 zł a kończy na 5 tys. zł. Pracownicy samorządowi dostają dodatek stażowy (do 20 proc.) oraz funkcyjny. Raz w roku otrzymują również 13. pensję. W Urzędzie Miasta zatrudnionych jest około 140 osób.

Napisz komentarz »