REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Bunt aptek, bezradni radni

Opublikowano 20 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Od stycznia mieszkańcy powiatu żagańskiego nie kupią leków w aptece w godzinach od 22.30 do 8.00.

Co roku, rozkład nocnych dyżurów aptek zatwierdza Rada Powiatu Żagańskiego. W 2020 roku, po raz pierwszy na terenie Żagania nie kupimy leków w nocy. Wszystko dlatego, że aptekarze nie dogadali się z radnymi.

– Żagańscy aptekarze zastrzegli, że będą pełnić nocne dyżury pod warunkiem, że włączą się w to również apteki ze Szprotawy – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. – Nie doszło do porozumienia.

Daria Wielogórska-Rutka, prezes Lubuskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, tłumaczy, że obecnie jest luka w prawie.

– Ustawa pochodzi z czasów, gdy apteki były państwowe i to państwo opłacało dyżury – mówi. – Doświadczenie z dyżurami nocnymi z poprzednich lat pokazuje, że obecnie nie ma potrzeby ich prowadzenia. Poza tym generują trudne do udźwignięcia koszty dla aptek. Pacjentów ze Szprotawy i okolic satysfakcjonowały do tej pory dyżury do godz. 22.00. W przypadku dyżuru wypadającego w Żaganiu w niedzielę lub święta, szprotawscy aptekarze dodatkowo otworzą apteki na kilka godzin.

Skarga do wojewody

Ostatecznie stanęło na tym, że od stycznia apteki na terenie powiatu żagańskiego będą miały dyżury tylko do godz. 22.30. Radni powiatowi uchwalili nowy plan (13.12.).  W tej sprawie pozytywne opinie wydało 8 gmin, z wyjątkiem Żagania. Burmistrz Andrzej Katarzyniec zaskarżył uchwałę radnych powiatowych do wojewody.

 – Uchwała została zaopiniowana negatywnie, ponieważ nie zapewnia pełnej dostępności do środków leczniczych mieszkańcom Żagania – informuje Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Wojewoda może uchylić uchwałę i nakazać ponowne negocjacje z aptekarzami.

– Spodziewamy się takiego wariantu, choć w ustawie nie ma zwrotu „dyżury całodobowe”, tylko w „porze nocnej” – podkreśla I. Hryniewiecka. 

Ekonomia ponad zdrowie

– Nie może być tak, że ekonomię stawia się nad zdrowie i życie człowieka. Uważam, że nocne dyżury są potrzebne – mówi Dariusz Jadach, radny miejski.

– To będzie problem szczególnie dla rodziców małych dzieci, które często chorują, a także dla osób starszych. Ludzie chorują również w nocy – mówią Tolisław i Krystyna Pietrzyk

–  Zdarzają się różne przypadki. Apteki powinny mieć dyżury w nocy, bo zdrowie jest najważniejsze – podkreślają Iwona i Roman Łaskarzewcy.

Napisz komentarz »