REKLAMA

Samorząd

Zabrali pieniądze dzieciom

Opublikowano 03 stycznia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Suchej nitki nie zostawili radni na burmistrzu Żagania za to, że obciął dotacje dla dzieci uczęszczającą do żłobków.

Przypomnijmy, burmistrz Andrzej Katarzyniec dwukrotnie planował znieść dotację w wysokości 300 zł na jedno dziecko, tłumacząc to trudną sytuacją finansową miasta. Po protestach rodziców dzieci, wycofał się z pomysłu, obiecując, że znajdzie jednak pieniądze w budżecie. Znalazł, ale za mało. Na sesji Rady Miasta zaproponował uchwałę, która zakłada, że w 2020 roku dotacja wyniesie 170 zł na dziecko w żłobku i 110 zł – w klubie dziecięcym.

 

To nie fair

Już przed sesją część radnych skrytykowała decyzję burmistrza.

– My tym ruchem zabieramy rodzicom tych dzieci pieniądze w gospodarstwie domowym. 130 zł od dziecka miesięcznie! – grzmiał radny Tomasz Kwarciński.

– To nie fair wobec rodziców. Próbujemy im odebrać część tej dotacji w trakcie roku szkolnego – dodał radny Grzegorz Kuźniar.

– Czy w trakcie meczu powinno się zmieniać reguły gry? Uderza się w najmniejsze dzieciaczki! – podkreślił radny Tomasz Maciejak.

– Nie pamiętam, aby przez te kilka tygodni radni pojawili się z jakimikolwiek propozycjami – wytknął radnym wiceburmistrz Sebastian Kulesza

Kuleszę zganił radny Daniel Marchewka, zarzucając mu arogancję.  

– Radziłbym, aby nie zwracał się pan takim tonem do radnych – pouczył Kuleszę, proponując, aby znieść uchwałę co najmniej do czerwca przyszłego roku.

Na to nie przystał burmistrz, tłumacząc, że zmniejszona dotacja została już ujęta w budżecie na 2020 r. (173 tys. zł na żłobki i 19,8 tys. zł – klub dziecięcy).

– W naszym województwie jest tylko kilka gmin, które dofinansowują żłobki. Właściciele żłobków zapewnili mnie, że przy dotacji 170 zł na dziecko dadzą sobie radę. To jest nasza dobra wola – podkreślił burmistrz A.  Katarzyniec.

  – Powinniśmy być konkurencyjni dla rodzin z dziećmi, tym bardziej, że miasto się wyludnia. Dziś patrzymy na budżet na najbliższy rok, ale te decyzje będą miały skutki dla Żagania za kilka lat – ostrzegł radny Jakub Witek.

 

Ucięli i tak

Ostatecznie, radni większością głosów obniżyli dotacje dla dzieci ze żłobków. Przeciw obniżeniu dotacji było tylko trzech radnych: Andrzej Chodań, T. Kwarciński i D. Marchewka. Od głosu wstrzymali się: T. Maciejak, Krzysztof Sieńko, G. Kuźniar i J. Witek. Za obniżką dotacji byli: Adam Matwijów, Wiesław Bochenek, Piotr Łoś, Kinga Drewicz, Dariusz Jadach, Danuta Kozłowska, Ireneusz Szaniawski, Tomasz Nowak, Małgorzata Klorek, Piotr Węglik, Agnieszka Ziętek – Muszyńska, Stanisław Kucab, Krzysztof Omieljańczyk i Henryk Sienkiewicz.

Napisz komentarz »