REKLAMA

Samorząd

Oświata pożre budżet

Opublikowano 20 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 9 mln zł przeznaczy starostwo na inwestycje w powiecie żagańskim w przyszłym roku. Blisko cztery razy więcej pochłonie oświata – ponad 35 mln zł.

Budżet na 2020 rok radni uchwalili w piątek, 13 grudnia.

– Inwestycji będzie mniej, bo rząd uciął nam subwencję oświatową i musimy dołożyć do szkół z własnego budżetu – tłumaczył starosta Henryk Janowicz. – Musieliśmy obciąć pomoc dla Państwowej Straży Pożarnej na budowę nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej z 1 mln zł do 300 tys. zł. To inwestycja rządowa, a nie powiatu. Zresztą, przekazaliśmy już na ten cel 400 tys. zł.

Sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka przyznaje, że był problem ze spięciem budżetu na przyszły rok.

– Najgorzej jest z oświatą. Około 27 mln zł subwencji na szkoły nie wystarczy, musieliśmy dołożyć blisko 8 mln zł – wyliczała.

Na rozbudowę i modernizację instalacji przeciwpożarowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żaganiu powiatowi urzędnicy planują wydać 373 tys. zł, kolejne 37 tys. zł – na opracowanie dokumentacji technicznej wymiany stolarki okiennej, drzwiowej i pokrycia dachowego oraz elewacji żagańskiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Żagań daje, w Szprotawie budują

Na inwestycje pójdzie nieco ponad 9 mln zł. Z tej puli 1 mln 597 tys. zł starostwo przeznaczy na budowę dwóch domków rodzinkowych dla łącznie 28 dzieci. Radny Zbigniew Białkowski pytał, dlaczego starosta nie buduje ich w Żaganiu, jak pierwotnie zakładał, tylko w Szprotawie, na działce przy ul. Sobieskiego, w miejscu, gdzie kiedyś miała powstać kryta pływalna.

– Urząd Miasta w Żaganiu dokłada do tej inwestycji 500 tys. zł, mimo że domki powstają w Szprotawie. Czy gmina Szprotawa również przekaże środki na ten cel? – dociekał Białkowski.

– Tak, ale nie znamy jeszcze kwoty – odparł Janowicz. – Wody Polskie nie dały nam zezwolenia na budowę w Żaganiu ze względu na położenie działki przy ul. X-lecia na terenach zalewowych w pobliżu Bobru.

Drogi tylko z dofinansowaniem

Mocno okrojona została również lista inwestycji drogowych. Najwięcej, bo 3 mln 629 tys. zł, pójdzie na modernizację drogi z Iłowej do Konina Żagańskiego.

– Wykonamy ją, jeśli wojewoda i gmina Iłowa dołożą nam obiecane środki – podkreślił H. Janowicz.

Powiat ma obiecane na ten cel dofinansowanie w wysokości 2 mln 200 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych oraz 898 tys. zł z gminy Iłowa.

Kolejne 450 tys. zł zaplanowano na remont drogi Chotków – Jelenin, z czego 200 tys. zł to dotacja z Urzędu Wojewódzkiego.

W budżecie na przyszły rok urzędnicy zabezpieczyli 230 tys. zł na badania stanu drogi od ul. Żelaznej w Żaganiu do Trzebowa i Rudawicy, a także uzgodnienia projektu budowy nowej nawierzchni z PKP oraz Wodami Polskimi. Wykonana zostanie również inwentaryzacja zieleni oraz analiza środowiskowa. Za modernizację drogi w kolejnych latach zapłaci Minierstwo Obrony Narodowej. Koszt wyniesie 56,5 mln zł.

SMS

Ostatecznie, za budżetem było 18 radnych, od głosu wstrzymał się tylko Jerzy Bielawski.

– Nie miałem okazji zapoznać się dokładnie z budżetem, bo dostałem SMS-a, że materiały na sesję zostały wysłane, ale na portalu e-sesja nie było żadnego takiego pliku – pożalił się radny. – To już nie pierwszy raz, kiedy dostaję wiadomość od przewodniczącego, a w załączniku nie ma dokumentów. Proszę najpierw wysyłać materiały, a potem SMS-y – apelował Bielawski do Sebastiana Galasiaka, przewodniczącego Rady Powiatu.

BUDŻET POWIATU ŻAGAŃSKIEGO NA 2020 ROK:

dochody – 82 mln 780 tys. zł
wydatki – 83 mln 188 tys. zł
deficyt – 407 tys. zł (pokryty kredytem)
oświata – 38 mln 19 tys. zł
inwestycje:
remont drogi Konin Żagański – Iłowa (I etap) – 3 mln 629 tys. zł
budowa domków rodzinkowych w Szprotawie – 1 mln 597 tys. zł
przebudowa drogi Chotków – Jelenin – 450 tys. zł
rozbudowa i modernizacja instalacji p.poż. w SOS-W Żagań – 373 tys. zł
dotacja dla Państwowej Straży Pożarnej na budowę jednostki ratowniczo-gaśniczej w Szprotawie – 300 tys. zł
I etap przebudowy drogi 1064F (Żelazna w Żaganiu – cztery mosty – Trzebów – Rudawica) – 230 tys. zł

Napisz komentarz »