REKLAMA

Aktualności, Komunikacja, Wasze sprawy

Mamy pociąg do stolicy!

Opublikowano 20 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski, Michalina Kozarowicz

Po 19 latach mieszkańcy Żagania i Żar doczekali się połączenia kolejowego do Warszawy. W niedzielny wieczór, 15.12. z pompą powitali pierwszy pociąg, który przyjechał ze stolicy.

Pociąg „Konopnicka” o godz. 21:15 wjechał na żagański peron, a 14 minut później, o 21:29 – na żarski.

W Żaganiu czekał na niego tłum mieszkańców wraz z Miejską Orkiestrą Dętą z Iłowej. W Żarach takiej pompy nie było, ale też nie zabrakło zainteresowanych.

Prawdziwy pociąg z wagonami

Połączenie z Żagania i Żar wróciło po 19 latach przerwy, dzięki zabiegom żagańskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok1 i tysiącom kartek pocztowych, które społecznicy rozdali mieszkańcom, aby podpisując je, wsparli ich akcję. Premierowym połączeniem z Warszawy do Żagania przejechali się Sławomir Świniuch i Jacek Wróblewski z żagańskiego stowarzyszenia.

– Siedmiogodzinną podróż ze stolicy odbyliśmy z przygodami. Awarię oświetlenia miał jeden z wagonów, trzeba było go odłączyć od składu i podstawić inny – mówi S. Świniuch, prezes stowarzyszenia. – Szybka akcja InterCity spowodowała, że pociąg na żagańską stację wjechał planowo. Bardzo cieszymy się, że na żagański dworzec wraca po 19 latach prawdziwy pociąg z wagonami. Od lat kursują tutaj tylko szynobusy. Naszym marzeniem jest, aby takich dalekobieżnych połączeń było z Żagania więcej, choćby do Poznania czy Krakowa. Będziemy o to zabiegać.

Studenci i nie tylko

– To bardzo dobrze, że to połączenie wróciło, jest na pewno wygodne i praktyczne – mówi Mariusz Dul, mieszkaniec Żar. Ale zastrzega: – Choć ja nadal będę jeździł z Zielonej Góry, bo jest dużo szybciej.

– To była bardzo dobra inicjatywa stowarzyszenia z Żagania. Studenci i nie tylko będą mieli bardzo dobre połączenie do stolicy – chwali Łukasz Wilgucki, pasażer, który przejechał się premierowym połączeniem.

Rafał Szymczak wspólnie z synem Tymonem specjalnie pojechali do Warszawy, by wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu i być jednym z pierwszych pasażerów bezpośredniego pociągu ze stolicy.

– To była bardzo wygodna podróż – mówi R. Szymczak, który przyczynił się do odtworzenia połączenia. – Warto zapoznać się z nowym rozkładem i korzystać – zachęca.

W soboty nie jeździ

Do Warszawy pociąg „Konopnicka” odjeżdża z Żar o 6:22, a z Żagania – o 6:36. Ze stolicy, z dworca Warszawa Wschodnia, wyrusza o 14.09, z Dworca Centralnego – o godz. 14.29, a z Zachodniego – o 14.35. Podróż trwa ok. 7 godz. Pociąg nie kursuje w soboty. Do Warszawy jedzie przez Wrocław.

Koszt biletu to 74 zł za drugą klasę i  97 zł za pierwszą.

komentarze »
  1. Ania 12 stycznia 2020 17:48 - Odpowiedź

    Najdroższe z możliwych rozwiązań tego połączenia. Dobrze, że jest ale może być więcej połączeń i taniej wystarczy pomyśleć. Może po 20-tu latach doczekamy połączenia co godzinę do Poznania, Wrocławia, Warszawy, Krakowa od 4-ej rano do 23-ej tak jak u sąsiadów.

  2. obserwator 18 stycznia 2020 21:25 - Odpowiedź

    Proponuję połaszczenia do Żagania (tylko) bez możliwości wyjazdu stąd!BO inaczej miasteczko wymrze…)
    a z KATARZYŃCA z ekipą radnych!

Napisz komentarz »