REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

ASF już u nas!

Opublikowano 13 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski, mk

Afrykański pomór świń (tzw. ASF) dotarł do powiatu żagańskiego. Pierwszego dzika, którego ta choroba zabiła, znaleziono w lesie niedaleko Borowiny (gm. Szprotawa).

Martwego  dzika znaleziono w środę, 11 grudnia. Monika Świca-Zielonka, lekarz weterynarii powiatów żarskiego i żagańskiego, zarządziła zebranie sztabu kryzysowego. Od czwartku, 12 grudnia, służby z pomocą mieszkańców Borowiny i okolic przeczesują okolice lasu, w poszukiwaniu kolejnych martwych sztuk.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Śmiertelność zwierząt sięga 100%.

– Rozprzestrzenianie się wirusa jest łatwe – za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę i wodę – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Do tej pory, teren skażony obejmował jedynie północną część powiatu żagańskiego, choć tam żadnego dzika z objawami choroby nie znaleziono. Teraz został poszerzony o gminę Szprotawa.

Napisz komentarz »