REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Trzeba będzie pikietować pod urzędem

Opublikowano 13 grudnia 2019, autor: mk

Mieszkańcy ulic Polnej, Średniej i Parkowej w Trzebielu od lat nie mogą się doprosić remontu drogi na swoim osiedlu.

Ulice Polna, Średnia i Parkowa tworzą w Trzebielu dzielnicę, która potocznie nazywana jest kolonią. Mieszka tam około 150 osób. Drogi na osiedlu wołają o pomstę do nieba, każda nowa władza obiecuje przy wyborach, że w końcu pojawi się tam asfalt i na tym się kończy. Asfaltu jak nie było, tak nie ma.

Latem pył, zimą kałuże

– Latem nad ulicą wznoszą się tumany kurzu. Okna trzeba zamykać – skarży się pan Zygmunt, mieszkaniec ulicy Polnej. – A jesienią i zimą, robią się takie dziury, że zawieszenie można urwać. Niektórzy przyjeżdżają tu sobie pojeździć, by poczuć się jak na rajdzie – dodaje oburzony.

Złożyli petycję

Pod petycją do wójta podpisało się ponad 100 osób. Mieszkańcy wiedzą, że budżet nie jest z gumy, ale chcą, by znalazły się w nim chociaż pieniądze na projekt remontu.

– Jesteśmy realistami – mówi Piotr Haracz, radny. – Ale chcemy, by o nas nie zapominano. W przyszłym roku nie ma szans na drogę i dobrze o tym wiemy, ale chcielibyśmy, by znalazły się pieniądze na przygotowanie projektu drogi, co również jest kosztowne. Dlatego zebraliśmy podpisy i złożyliśmy je w urzędzie – wyjaśnia.

Mieszkańcy kolonii wiedzą, że muszą postawić na swoim.

– W całym kraju Polacy wychodzą protestować na ulicę. Może w Trzebielu też trzeba będzie pikietować pod urzędem? – zastanawiają się.

Napięty budżet

Już teraz wiadomo, że w budżecie gminy Trzebiel na 2020 rok nie znajdą się pieniądze nawet na projekt drogi.

– Cały nasz budżet jest podporządkowany budowie drogi Strzeszowice-Chudzowice-Dębinka – mówi Tomasz Sokołowski, wójt gminy Trzebiel. – Musieliśmy zarezerwować na to aż 2 mln zł. Był pomysł remontu ulicy Polnej w Trzebielu, jednak musieliśmy go odłożyć ze względu na tamtą kluczową inwestycję, która w końcu połączy Dębinkę z gminą. Gdy tylko pojawi się możliwość pozyskania dofinansowania na remont ulicy Polnej, na pewno o to powalczę – obiecuje wójt.

A mieszkańcy koloni obiecują, że o swoją drogę będą walczyć.

– Już nawet remont jednej z tych trzech ulic bardzo by nam wszystko ułatwił. Wszędzie wokół robią, a nam  tylko obiecują przed wyborami. Ale nie odpuścimy – mówią zgodnie mieszkańcy trzebielskiej kolonii.

Napisz komentarz »