REKLAMA

Aktualności, Kronika policyjna

Okradają na Facebooku

Opublikowano 13 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Uwaga, nowe metody internetowych złodziei! Okradają przez Facebooka i messengera.

 Czytelników, za pośrednictwem „Regionalnej”, ostrzegają Katarzyna Mizerska z podżagańskiego Bożnowa oraz Krzysztof z Żagania, którzy stali się ofiarami hakerów.

Na facebookowy profil pani Katarzyny włamał się oszust, który odszywając się pod nią, próbował wyłudzić pieniądze od jej znajomych.

– Oszust rozesłał z mojego profilu messengerem informacje do co najmniej 15 moich znajomych. Pytał ich, podszywając się pode mnie, czy mają Blika (system płatności mobilnych, który umożliwia m.in. wykonywanie błyskawicznych przelewów przy użyciu 9-cyfrowego kodu – przyt. red.) i czy pożyczą pieniądze na chwilę. Dobrze, że weszłam na Facebooka w odpowiednim momencie – mówi K. Mizerska. – Przeżyłam szok, gdy zobaczyłam wysłane z mojego profilu wiadomości. Od jednego mojego znajomego oszust chciał opłacenia zamówienia na kwotę 1.000 zł. Całe szczęście, że w porę odkryłam ten szwindel i wszystkich powiadomiłam.

Mieszkanka Bożnowa o sprawie powiadomiła policję oraz administratora Facebooka, a konto zabezpieczyła.

Panu Krzysztofowi oszust okradł przez Facebooka konto bankowe. Żaganianin kliknął w link, którego otrzymał od znajomego messengerem. Okazało się, że link był zawirusowany.

– Wirus zainfekował mi smartfona. Haker przejął moje dane, które podaję, logując się do bankowości elektronicznej, włamał się na moje konto i ukradł mi pieniądze – mówi. – Okazało się, że haker wysłał link z konta mojego znajomego, na które wcześniej się włamał.

Pan Krzysztof stracił kilkanaście tysięcy złotych. Sprawę zgłosił prokuraturze.

komentarz »
  1. Kazimierz57 20 grudnia 2019 20:11 - Odpowiedź

    Nie odbieram, ŻADNYCH , telefonów, meili, wiadomości ..KTÓRYCH NIE ZNAM !!
    Pojawiające się”bzdury” wywalam natychmiast.

Napisz komentarz »