REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Szpital jakich mało

Opublikowano 13 grudnia 2019, autor: red.

Rozbudowa Szpitala na Wyspie w Żarach trwała 3,5 roku i pochłonęła prawie 12 milionów złotych. Nowe skrzydło, w którym mieszczą się oddziały pediatryczny i ginekologiczno-położniczy oraz sala operacyjna i administracja, oficjalnie otwarto w poniedziałek, 9.12.

Pomysł rozbudowy Szpitala na Wyspie to inicjatywa prezes Jolanty Dankiewicz i Rafała Kołsuta, ordynatora pediatrii, lekarza naczelnego. To dzięki ich determinacji i umiejętności zjednywania sobie ludzi, którzy umożliwili realizację tego przedsięwzięcia, dziś pacjenci korzystać mogą z nowoczesnych oddziałów ? dziecięcego i ginekologiczno-położniczego.

Cztery lata temu R. Kołsut przedstawił swój pomysł ówczesnemu staroście, Januszowi Dudojciowi, a ten go poparł.

– W zasadzie powinien mnie wtedy wyrzucić, bo nie było pieniędzy, a jednak okazało się, że można to zrobić – mówi dziś z uśmiechem pomysłodawca całej inwestycji.

Jak podkreśla lekarz naczelny, celem było zapewnienie opieki medycznej na najwyższym poziomie. I to się udało.

Pomogły samorządy

Rozbudowa szpitala rozpoczęła się w czerwcu 2016. Prace budowlane wykonała firma Janbud. Całość kosztowała 11 mln 870 tys. zł.

Dobudowane skrzydło szpitala to trzy piętra, każde o powierzchni 600 mkw. Pokoje pacjentów są maksymalnie 2-osobowe, w każdym jest łazienka, klimatyzacja, internet. W nowej części są też duże gabinety zabiegowe, nowoczesna sala porodowa, a także sala operacyjna, trzecia w szpitalu, z pełnym wyposażeniem we wszystkie niezbędne sprzęty. Tu przeniosła się także administracja i cała diagnostyka.

Rozbudowa szpitala nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność ze strony lokalnych samorządów, a zwłaszcza Starostwa Powiatowego w Żarach. Obecny, podobnie jak poprzedni starosta, sprzyjali tej inwestycji i namawiali do pomocy pozostałych radnych. W największym stopniu inwestycję finansowo wsparł właśnie samorząd powiatu.

– Powiat żarski przekazał nam lwią część środków na rozbudowę. Było to 7 mln 400 tys. zł – podkreśla prezes szpitala. I zastrzega: – Ale pomogły też inne samorządy – miasto Żary przekazało nam prawie 1,5 mln zł, gmina Żary – 100 tys. zł, gmina Jasień – 15 tys. zł, a gmina Lipinki Łużyckie – 5 tys. zł.

Zdrowie nie ma barw politycznych

Obecny i były starosta są dumni z inwestycji.

– To zasługa grupy odważnych ludzi, z którą miałem przyjemność pracować. Gratuluję wszystkim – podkreśla J. Dudojć. I szczególne podziękowania kieruje do prezes J. Dankiewicz. – Przy tym projekcie pani prezes pracowała jak pszczółka.

– Dla nas kluczową sprawą jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców – zapewnia starostwa Józef Radzion. – I podkreśla: – Ta rozbudowa szpitala to jest ewenement w skali województwa.

– Jestem szczęśliwa, że zarówno poprzednia kadencja, radni, starostwa i zarząd powiatu, jak i obecni radni rozumieją, że zdrowie nie ma barw politycznych – chwali Małgorzata Issel, wicestarosta. – Najważniejsza jest mądrość ludzi, którzy podejmują trudne decyzje. To się u nas udało. Dzięki temu jesteśmy dziś tu, w nowej części szpitala, z pięknymi oddziałami, salami i nowoczesnym wyposażeniem.

Warunki w dobudowanym skrzydle szpitala doceniają przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, innych szpitali w regionie, eksperci. I podkreślają, że warunki infrastrukturalne i sprzętowe w Szpitalu na Wyspie idą w parze z wysokim standardem usług.

– Kiedy byłem tutaj siedem lat temu i ordynator Rafał Kołsut oprowadzał mnie i pokazywał, co tu będzie, to nie wierzyłem, a dzisiaj to wszystko jest – mówił na otwarciu nowego skrzydła de nauk medycznych Tomasz Jarmoliński, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Inwestycji zarządowi szpitala gratulował też Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, obecny na poniedziałkowym otwarciu.

Personel szpitala jest zadowolony i nie ukrywa, że ma doskonałe warunki do pracy i leczenia pacjentów.

– Ta inwestycja była bardzo potrzebna. Dzięki niej pacjentki mają tutaj pełen komfort – zapewnia Andrzej Baryła, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego.

– Pacjentki na pewno będą zadowolone. Mamy tu jednoosobowe sale, w każdej łazienkę, co zapewni mniejsze skrępowanie. na nas wszystkich to będzie wpływało bardzo korzystnie – podkreśla Piotr Jackiewicz, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego.

Piękny projekt

Pomogły nie tylko samorządy, ale i lokalne firmy, SWISS KRONO, MK Kominy, Wentor, Orsat czy Chroma. W ramach podziękowania dedykowano im jedną ze ścian szpitala, nazywając ich mecenasami.

Wśród sponsorów, którzy wsparli inwestycję, władze szpitala i powiatu podkreślają rolę firmy  SWISS KRONO. Żarski zakład od lat wspomaga Szpital na Wyspie, tym razem także pomógł.

– Czujemy się istotną częścią Żar. Od wielu lat wspieramy więc różne inicjatywy w zakresie edukacji, sportu czy kultury. Pomagamy także instytucjom publicznym, szkołom czy szpitalom właśnie – mówi Maciej Karnicki, prezes zarządu SWISS KRONO.

Dzięki SWISS KRONO w nowych salach stoją między innymi nowoczesne łóżka dla pacjentów. Firma ufundowała ich kilkadziesiąt.

– Wsparliśmy ten projekt przede wszystkim finansowo, ale w wielu miejscach zobaczycie państwo także nasze produkty, które podarowaliśmy szpitalowi – wylicza prezes SWISS KRONO. – Jest nam bardzo miło, że szpital widzi w naszej firmie godnego zaufania partnera. Jesteśmy zadowoleni, że uczestniczyliśmy w tym pięknym projekcie i że także dzięki nam mamy i ich dzieci będą miała zapewnione lepsze warunki.

O wyposażenie biur administracji także zadbała firma SWISS KRONO. Każde jest wyposażone w funkcjonalne meble wykonane z materiałów ufundowanych przez żarski zakład.

Zostań mecenasem szpitala

Rozbudowany szpital, z nowoczesnymi salami, wciąż ma długą listę potrzeb. Część sprzętu trzeba wymienić na bardziej nowoczesny, część dokupić, by rozszerzyć diagnostykę.

Lista mecenasów szpitala nie jest więc zamknięta. Jeśli możesz pomóc i chcesz znaleźć się w tym gronie, wesprzyj szpital.

– Jeśli ktokolwiek chciałby zostać mecenasem naszego szpitala, zapraszamy serdecznie. Mamy wyodrębniony rachunek bankowy, każdy darczyńca może śledzić, na co pieniądze są wykorzystywane – zapewnia prezes J. Dankiewicz. I wylicza potrzeby szpitala: – Mamy do wyposażenia salę porodową, potrzebne jest na przykład nowe łóżko porodowe. Kosztuje ok. 40 tys. zł. A także fotel zabiegowy ginekologiczno-urologiczny za 15 tys. zł. Do sali operacyjnej z kolei przydałby się bardzo laparoskop. Nie trzeba byłoby przewozić go z innej sali. Jednocześnie można będzie wtedy przeprowadzać kilka operacji. Przydałyby się też telewizory, chcielibyśmy w nie wyposażyć każdą salę, by stworzyć pacjentom warunki możliwie najbardziej zbliżone do domowych. Liczymy też na pomoc w zakupie urządzeń na placu zabaw.

Oni już pomogli

Starostwo Powiatowe w Żarach

Urząd Miasta w Żarach

Urząd Gminy w Żarach

Urząd Miasta w Jasieniu

Urząd Giny w Lipinkach Łużyckich

SWISS KRONO Sp. z o.o.o

Chroma Sp. z o.o.

OR-SAT ZPChr Sp.z o.o.

P.B. Janbud Sp. z o.o.

MK Sp. z o.o.

WENTOR

TOMAG Sp. z o.o.

Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o

PBU „Ew-Ol” S.C.

Nr rachunku szpitala dedykowanego dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć inwestycję 49 1090 2561 0000 0001 4223 5893
Numer telefonu dla firm i instytucji, które chciałyby wesprzeć Szpital na Wyspie
68 475 76 07
Napisz komentarz »