REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ukraińcy na czarno

Opublikowano 13 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Nawet 30 tys. zł kary może otrzymać nieuczciwy pracodawca z Lubska, który wykorzystał Ukraińców przy budowie domów jednorodzinnych w Śliwniku (gm. Małomice).

Legalność cudzoziemców sprawdzili w środę, 4 grudnia, funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic. Czterech Ukraińców w wieku 27-47 lat pracowało przy budowie domów jednorodzinnych w Śliwniku koło Małomic.

– W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami wszyscy przyznali, że prace budowlane wykonywali na podstawie ustnej umowy zawartej z szefem firmy budowlanej – poinformowała nas por. Monika Karandys-Kazalska ze Straży Granicznej w Tuplicach. – Dodali także, że nie posiadają oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwoleń na pracę. W tej sytuacji muszą wyjechać z Polski w trakcie 30 dni. Wobec nieuczciwego pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

 – Za zatrudnianie cudzoziemców bez odprowadzania składek grozi grzywna w wysokości od 3.000 zł do 30.000 zł. Nieuczciwego pracodawcę czekają konsekwencje finansowe, ale sporo też stracą na swojej naiwności sami Ukraińcy. Nie dość, że mogą nie dostać pieniędzy za swoją nielegalną pracę, to jeszcze muszą się liczyć z tym, że przez najbliższy rok nie będą mogli jej wykonywać w naszym kraju nawet legalnie – dodaje mjr Joanna Konieczniak, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Napisz komentarz »