REKLAMA

Kultura, Oświata

Zamienić ciche dni na godzinę

Opublikowano 13 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

19 par z gminy wiejskiej Żagań obchodziło Złote Gody, czyli 50 lat pożycia małżeńskiego. Nagrodzono również pięć małżeństw z 60-letnim stażem.

Medale prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie, kwiatki i drobne upominki jubilaci otrzymali na piątkowej uroczystości (6.12.). Po części oficjalnej w świetlicy w Gorzupi przyszedł czas na obiad i wspomnienia.  

 – Recepta na długoletnie pożycie? Zamienić ciche dni na godzinę. W naszym stadle to zawsze mąż ustępował, bo był starszy – mówi z uśmiechem Stefania Skowrońska, która z Tadeuszem przeżyła 60 lat. Mają 3 dzieci, 6 wnuków i 3 prawnuków. – Poznaliśmy się na potańcówce w świetlicy w Miodnicy, pod koniec lat 50.

Zofia i Józef Paczwa z Gorzupi również poznali się na zabawie w  Miodnicy, tyle że sylwestrowej. 

– Mąż zaimponował mi wyglądem, humorem i szarmancją – opowiada pani Zofia. – Staraliśmy się żyć w zgodzie, rzadko się kłóciliśmy, zawsze potrafiliśmy szybko wypracować kompromis, bez trzaskania drzwiami i nieodzywania się przez całe tygodnie.

Józefa i Jerzy Udodik z Jelenina poznali się w pracy, w tartaku w Miłkowie, koło Karpacza. Do lubuskiego przywiodła ich nowa praca pana Jerzego, który został zatrudniony w jednym ze szprotawskich zakładów. 

– Kłócimy się, ale za chwilę zawsze się godzimy. Mąż kapitalnie potrafi rozładować napięcie. Niezły z niego żartowniś – mówi z uśmiechem pani Józefa.

50 i 60 lat

19 par obchodziło Złote Gody: Kazimierz i Elżbieta Korepta z Jelenina, Wacław i Danuta Rzewuscy z Bukowiny Bobrzańskiej, Ryszard i Bronisława Jasińscy z Miodnicy, Jan i Wiktoria Hosaniak z Jelenina, Kazimierz i Teresa Ochrymczuk z Miodnicy, Jan i Krystyna Dudar z Miodnicy, Henryk i Krystyna Matysiak  z Tomaszowa, Norbert i Elżbieta Turocha z Tomaszowa, Feliks i Danuta Sikora z Dzietrzychowic, Józef i Danuta Szymków z Rudawicy, Józef i Urszula Mulińscy z Jelenina, Stanisław i Bogumiła Remień z Kocina, Jan i Genowefa Rygielscy z Jelenina, Stefan i Teresa Szłuka vel Sołodyniuk z Pożarowa, Józef i Elżbieta Kuczak z Bożnowa, Stanisław i Genowefa Broniewscy ze Starego Żagania, Józef i Helena Klimek z Gorzupi Dolnej, Zygmunt i Maria Zalescy z Bożnowa, Krystyna i Zbigniew Ścigalscy z Chrobrowa. 

Nagrodzono również pięć par świętujących Diamentowe Gody, czyli 60 lat małżeństwa. Byli to: Jadwiga i Józef Błahuta z Jelenina, Józefa i Jerzy Udodik z Jelenina, Zofia i Józef Paczwa z Gorzupi, Leokadia i Aleksander Purwiel z Gorzupi oraz Stefania i Tadeusz Skowrońscy z Miodnicy.

Napisz komentarz »