REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Skażona woda

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: tr

Woda w Lubsku i okolicznych wsiach jest niezdatna do picia.

Taką informację potwierdził Sanepid i dostawca wody w Lubsku, czyli spółka Lubskie Wodociągi i Kanalizacja.

– W czwartek, 5.12., otrzymaliśmy informację, że próbka pobrana we wtorek, z największej stacji uzdatniania wody w Lubsku, czyli SUW Górna Glinka, wykazała skażenie bakteriami. Nie są to bakterie kałowe, są to bakterie wskaźnikowe, czyli nie doszło do skażenia ściekami. Nie znamy źródła zanieczyszczenia – informuje prezes lubskich wodociągów, Roman Żaczyk.

Stacja w Górnej Glince jest jedną z trzech uzdatniania wody w gminie Lubsko. W dwóch pozostałych, w Gozdnie i w Białkowie, woda jest zdatna do picia. Niestety, skażenie dotyczy największej stacji, która zasila całe Lubsko oraz Dłużek, Chełm Żarski, Ziębikow, Mierków i Gareję oraz Budziechów w gminie Jasień.

Kiedy można pić?

Wyniki badania próbki wskazują, że to bakteria coli.

– Na tę chwilę nie znamy przyczyn skażenia, nie wiemy też, od kiedy bakteria jest w wodzie. Wiemy, że na pewno była we wtorek, 3 grudnia. Woda ze skażonego ujęcia jest przydatna tylko do spłukiwania toalet – informuje kierownik nadzoru sanitarnego w żarskim Sanepidzie Dagmara Nerga.

Jako potencjalne przyczyny skażenia pracownik Sanepisu wskazuje oderwanie się biofilmu, który odkłada się na ściankach rur i odpada pod wpływem zmian ciśnienia albo na skutek awarii.

LWiK podał do sieci środek antyskażeniowy.

– Już została pobrana kolejna próbka. Jej wynik poznamy najszybciej w piątek – dodaje D. Negra.

Od czwartku mieszkańcy są zaopatrywani w wodę cysternami.

–  Będzie to trwało tak długo, aż usuniemy skażenie. Może być to jeden dzień, a może tydzień – podsumuje prezes Żączyk.

Napisz komentarz »