REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pomogą, ale za pół roku

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: jb

Na sfinansowanie zakupu wózków, cewników, pieluchomajtek mieszkańcy powiatu żagańskiego mogą liczyć dopiero w okolicach kwietnia przyszłego roku.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu nie ma już pieniędzy.

– Wnioski o przyznanie takich środków przyjmujemy cały czas, ale nie mamy już pieniędzy na wypłaty w tym roku – potwierdza Anna Kulczyńska, dyrektor PCPR. – Pulę na pozostałe nasze zadania wyczerpaliśmy już w większości w okolicach wakacji. Niedawno otrzymaliśmy dodatkowe 85 tys. zł od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na finansowanie przedmiotów ortopedycznych. Nie starczyło to na wszystkie wnioski, które już mieliśmy przyjęte w tym roku. Ostatni wniosek złożony we wrześniu nie został sfinansowany – dodaje. – Żeby móc wypłacić pieniądze wszystkim, którzy składają wnioski na same przedmioty ortopedyczne, potrzebowalibyśmy około 1,5 mln zł rocznie, a dostajemy 700 tys. zł, stąd takie problemy – wylicza A. Kulczyńska.

Kto nie dostał pieniędzy w tym roku, może liczyć na pomoc najwcześniej w kwietniu. 

– Zazwyczaj pod koniec lutego poznajemy plan naszego budżetu, potem musi on jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę Powiatu. My będziemy aktualizować złożone wcześniej wnioski, więc to jest najbardziej prawdopodobny termin – ocenia A. Kulczyńska.

 

Jeszcze liczą

Wnioski rozpatruje jeszcze PCPR w Żarach.

– Dostaliśmy dodatkowe 87 tys. zł. Mieliśmy też własne oszczędności z niewykorzystanych zadań. Urząd Pracy zwrócił nam 30 tys. zł, zostały pieniądze z organizacji imprez sportowych. Razem uzbierało się 157 tys. zł do wydania – wymienia dyrektor Justyna Przedaszek. – Całość przeznaczamy na przedmioty ortopedyczne. Wniosek można jeszcze złożyć, ale nie gwarantuję, że wszyscy otrzymają pieniądze w tym roku. Rozdysponowaliśmy już 50 tys. zł, a prawie każdego dnia dostaję do podpisu kolejnych 60 wniosków, więc sami jeszcze nie wiemy, dla ilu osób wystarczy- tłumaczy dyrektorka.

Napisz komentarz »