REKLAMA

Samorząd

Więcej za śmieci

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: jb

O 3 zł podrożeje opłata za wywóz śmieci w gminie Niegosławice. Nowe stawki obowiązywać będą od lutego.

O 3 zł więcej zapłaci każdy. Dzisiaj stawka wynosi 13 zł od osoby w rodzinie miesięcznie, jeżeli mieszkańcy segregują śmieci i mają swój kompostownik. Od lutego będzie to 16 zł. Ci, którzy nie mają kompostownika, dziś płacą 17 zł, a zapłacą 20 zł. Jeżeli ktoś wyrzuca śmieci zmieszane, płacić będzie również więcej o 3 zł, czyli 33 zł.

 – Umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów mamy do końca lutego 2021 roku. Dziś płacimy około 59 tys. zł miesięcznie, niezależnie od ilości śmieci. Przy założeniu, że wszyscy nasi mieszkańcy zapłacą, mamy 50 tys. zł, więc już dopłacamy 9 tys. zł. Jako samorząd, nie możemy tego robić, dlatego podnosimy stawki od 1 lutego – mówi Bartosz Krause, zastępca wójta.

Wójt przekonuje, że za regularnie płaci około 90 procent mieszkańców.

– To ja odpowiadam za gospodarkę finansową gminy i nie mogę pozwolić na to, żeby dokładać pieniądze, skoro ustawa tego zabrania – mówi wójt Jan Kosiński.

Na 12 radnych, 8 poparło podwyżkę. Byli to: Daniel Bachmatiuk, Henryk Bogusz, Danuta Borejko, M. Brzeźniak, S. Chachuła, H. Inglot, Bożena Jędrzejek i Marek Poźniak. Przeciwko podwyżce zagłosowali: K. Bondarowicz i A. Szlachetko, a od głosu wstrzymali się Helena Golonka i Joanna Piechocka-Miś.

Napisz komentarz »