REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Bomba w lesie

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: bj

Na ważącą ćwierć tony, długą na metr bombę lotniczą natknął się w lesie (3.12.) mieszkaniec Kałek (gm. Trzebiel).

Gdy policjanci dotarli na miejsce, bomba była częściowo odkopana. Od razu była widać, że jest duża.

– Okazało się, że to bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Miała 120 cm długości i 240 kg wagi – informuje Sylwia Rupieta z żarskiej policji.

Dla porównania, bomba znaleziona w lutym w Żarach, na podwórku przy ul. Sienkiewicza, ważyła 80 kg, miał 85 cm długości i 20 cm średnicy. Jej usunięcie przez saperów poprzedziła ewakuacja 2 tys. 500 mieszkańców miasta.

Dlatego informacja z Kałek postawiła na nogi służby. Policjanci zabezpieczyli teren i powiadomili patrol saperski z jednostki wojskowej w Krośnie Odrzańskim.

Zabrali i wysadzili

Saperzy przyjechali w środę, 4.12. Ze względów bezpieczeństwa trzeba było całkowicie zamknąć ruch aut na drodze Kałki-Olszyna i Trzebiel-Olszyna.

– Nasze działania polegały na wsparciu policji. Akcja trwała prawie 2,5 godziny – informuje asp. Paweł Brela z Komendy Powiatowej PSP.

Policję wspierali też funkcjonariusze Straży Granicznej.

Saperzy nie zdecydowali się na ewakuację mieszkańców znajdującej się w odległości ok. 1 km wsi. Przy pomocy specjalnego podnośnika wydobyli bombę i załadowali na ciężarówkę. Potem zawieźli ją na poligon w Świętoszowie, gdzie została zdetonowana.

Napisz komentarz »