REKLAMA

Gospodarka

Jedyny w gminie

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Pierwszy i zarazem ostatni wiatrak w gminie Brzeźnica postawi firma z Katowic. Inwestor planuje również uruchomienie farmy fotowoltaicznej.

Turbina wiatrowa stanie między Marcinowem a Wichowem, w pobliżu przysiółka Trojanówka, na prywatnej działce, którą kupiła firma ManuFaktura Energii z Katowic.  Pierwotnie wiatrak miała postawić inna firma, ale wycofała się z inwestycji. Katowicka spółka odkupiła od niej projekt i ziemię.

– Wiatrak na razie leży w częściach na polu, w najbliższych dniach zostanie złożony i postawiony za pomocą dźwigu – mówi Rafał Dawidowski, inwestor. – Koszt inwestycji to ok. 5 mln zł. Takich instalacji mamy kilkanaście w Polsce. Turbina w Trojanówce będzie miała moc 1,5 MW. Obecnie rozglądamy się za kolejnymi działkami w gminie Brzeźnica, ale pod kątem postawienia farmy fotowoltaicznej. Jestem po rozmowach z wójtem. Dla gminy takie instalacje to dodatkowy wpływ do budżetu z tytułu podatków, a dla mieszkańców – inwestycja w ekologię i przyszłość.

Roman Poniedziałek z Urzędu Gminy w Brzeźnicy zaznacza, że wiatrak w Trojanówce jest pierwszym i ostatnim, jaki stanie w gminie.

– Na więcej nie pozwala studium zagospodarowania przestrzennego gminy – mówi.

Napisz komentarz »