REKLAMA

Samorząd

Drogie śmieci, wyższe podatki

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Wyższe opłaty za śmieci i nieruchomości czekają od nowego roku mieszkańców gminy Brzeźnica.

Na piątkowej sesji Rady Gminy (29.11.) decyzją większości radnych przegłosowano podwyżkę opłaty za wywóz śmieci. Od nowego roku wyniesie ona 19,40 zł miesięcznie od osoby. Do tej pory mieszkańcy płacili 15 zł za odpady niesegregowane i 11 zł za segregowane. Teraz będzie tylko jedna stawka, bo wszyscy będą musieli segregować. Jeśli ktoś tego nie zrobi, zapłaci karę – dwukrotność stawki, czyli 38,80 zł.

Wójt Jerzy Adamowicz podkreślił, że gmina jest w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Dodatkowo, budżet obciążyły dwa nieplanowane zdarzenia – awaria ogrzewania w szkole w Brzeźnicy oraz uszkodzenie budynku ośrodka zdrowia po napadzie na sąsiadujący z nim bankomat. Wójt zastrzegł, że w tej sytuacji, nawet gdy prawo na to pozwala, gmina nie ma z czego dokładać do śmieci.

Radni z opozycji wójta J. Adamowicza wytykali mu, że nie szuka pieniędzy na najpilniejsze inwestycje. Radny Maciej Jastrząb pytał, co z remontem świetlicy w Brzeźnicy, która została wyłączona z użytku z powodu złego stanu technicznego.

– Mamy projekt, mam nadzieję, że na początku przyszłego roku będzie gotowa dokumentacja techniczna inwestycji – poinformował wójt.

– A czy szuka pan potencjalnych źródeł finansowania? – dociekał radny.

– Mam nadzieję, że radni mi w tym pomogą – odparł wójt.

Rolnicy mniej, przedsiębiorcy więcej

Dodajmy, że w górę od stycznia pójdą również ceny podatków. Najbardziej podwyżkę odczują przedsiębiorcy. Wójt planował wzrost ceny za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej o 1,5 zł. Ostatecznie, po proteście radnych, ustalono podwyżkę o 74 grosze, czyli do 21,44 zł. Za 1 mkw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorca zapłaci 88 gr, czyli o 5 gr więcej niż w tym roku. Podatki wzrosną również od budynków. Za 1 metr kw. budynku mieszkalnego stawka wyniesie 71 gr (o 4 gr więcej), za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 21,44 zł (o 74 gr więcej), za 1 metr kw. budynku, w którym prowadzona jest działalność związana z obrotem materiałem siewnym ? 10,70 zł (o 60 gr więcej), a za 1 metr kw. budynku zajętego na działalność pożytku publicznego – 6,00 zł (o 23 gr).  Radni ulżyli za to rolnikom, obniżając podatek rolny – z 58,46 zł do 52 zł za kwintal.

Napisz komentarz »