REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Medal dla góralki

Opublikowano 06 grudnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Medalem od prezydenta RP została odznaczona Jadwiga Parecka, która od lat kultywuje tradycje i folklor górali czadeckich w Brzeźnicy.

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczył pani Jadwidze na piątkowej sesji Rady Gminy (29.11.) wicewojewoda Wojciech Perczak. J. Parecka nie kryła wzruszenia. Zespół „Watra” założyła pół wieku temu, wraz z nieżyjącym mężem. Dziś zrzesza kilkadziesiąt osób. Z czasem powstała też dziecięca „Mała Watra”. Kilka pokoleń mieszkańców gminy Brzeźnica występuje na scenie, tańczy i śpiewa tradycyjne piosenki z Bukowiny, skąd przesiedlono po II wojnie światowej górali czadeckich.  Przez 50 lat działalności „Watra” zdobyła szereg nagród, występuje na całym świecie. Parecka wydała też dwa bukowińskie śpiewniki oraz zbiór bukowińskich przepisów kulinarnych.

 – W Brzeźnicy się urodziłam, z Brzeźnicą związałam swoje życie zawodowe, rodzinne oraz działalność społeczną. Popularyzowanie folkloru górali xzadeckich to moja pasja. Będę to robić, dopóki pozwoli mi na to zdrowie – mówi pani Jadwiga.

Napisz komentarz »