REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sypną na zamek, oskubią kamienice

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: Norbert Królik

Nie będzie kasy na remonty zabytkowych kamienic w Żarach. Najważniejszy dla urzędników będzie zamek.

Są pierwsze ofiary planowanego przejęcia zamku przez Urząd Miasta w Żarach. Są to wspólnoty mieszkaniowe remontujące zabytkowe kamienice w mieście. W przyszłym roku nie dostaną na remonty ani złotówki. Do tej pory wspólnoty mogły liczyć na pół miliona zł rocznie dofinansowania do remontów. Teraz kasa pójdzie na zamek, który Danuta Madej, burmistrz Żar, chce przejąć po uchwaleniu budżetu na 2020 rok.

– Zawiesiliśmy program dofinansowania remontu zabytków – poinformował na czwartkowej (28.11) sesji Rady Miasta Patryk Faliński, wiceburmistrz Żar.

– Teraz priorytetem jest dla nas zamek – dodała Joanna Wojak, skarbnik miasta.

W obronie zabytkowych kamienic stanął Marcin Grubizna.

– Rewitalizacją zabytków było duże zainteresowanie. Dzięki dofinansowaniu poprawiał się wygląd miasta – przekonywał radny PO.

– Przy tej sytuacji finansowej miasta musieliśmy w ramach oszczędności zawiesić ten program. Mam nadzieję, że tylko na rok – odpowiadał P. Faliński.

Nie ma kasy. Po co zamek?

– Czy zasadne jest przejmowanie zamku. To nie są decyzje racjonalne – denerwowała się Joanna Werstler-Wojtaszek, radna PiS.

Przypomnijmy – po spaleniu się wieży zamkowej w połowie października właściciele kompleksu pałacowo-zamkowego przekazali zamek w użytkowanie stowarzyszeniu Dolne Łużyce, które miało zabezpieczyć go przed zimą dzięki dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Teraz wiadomo, że stowarzyszenie dotacji nie dostanie.

– Nie dostaliśmy dofinansowania. Jak na razie zabezpieczyliśmy nielegalne wejścia do zamku, żeby niepowołane osoby się tam nie dostawały. Zakupiliśmy też z własnych środków plandeki, którymi zabezpieczymy część zniszczonego dachu – mówi Arkadiusz Gutka ze stowarzyszenia Dolne Łużyce ze Złotnika. Większych remontów stowarzyszenie już nie planuje. Liczy na to, że jak najszybciej zamek dostanie się w ręce miasta i to burmistrz Żar wyłoży kasę na zabezpieczenie zabytku.

Napisz komentarz »