REKLAMA

Wasze sprawy

Nieudolna burmistrz?

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: Norbert Królik

Adrian Jaworski, radny PiS, zarzucił Danucie Madej, że to przez nieudolność władzy mieszkańcy i przedsiębiorcy zapłacą w przyszłym roku o 8 proc. wyższy podatek od nieruchomości.

Żarscy radni dostają od 1 tys. 500 zł do 2 tys. zł diety co miesiąc. Nie dziwi więc fakt, że lekko podnieśli rękę za wyższymi podatkami.

Na czwartkowej (28.11) sesji  podnieśli podatki od nieruchomości dla mieszkańców i przedsiębiorców o 8 proc.

Za podwyższeniem podatków zagłosowało 12 radnych: Łukasz Matyjasek, Aleksander Słowikowski, Arkadiusz Lis, Halina Majeryk, Marian Popławski, Zbigniew Żychowski, Bogdan Hadryś, Robert Dziadul, Dawid Polok, Dominika Rezlerska, Grzegorz Chmielewski, Magdalena Lenczyk.

Pozostali radni chcieli, żeby podatki w tym roku wzrosły o 4 proc. Wśród 9 radnych głosujących za mniejszymi podwyżkami byli: Marcin Grubizna, Jacek Stroynowski, Tadeusz Płóciennik, Adrian Jaworski, Joanna Werstler-Wojtaszek, Anna Słodkowska, Lucyna Grzybowicz, Piotr Czerwiński, Edyta Gajda.

Nieudolność

Przed głosowaniem odbyła się dyskusja nad uchwałą dotyczącą podwyżek podatków.

– Powiedzmy sobie szczerze przez nieudolność władzy i chybione inwestycje jak remont ul. Zielonogórskiej, czy budowa stawu napełnianego wodą pitną w parku przy Al. Jana Pawła II, teraz mieszkańcy Żar będą płacić wyższe podatki – grzmiał Adrian Jaworski z PiS.

 – Źle się stało, że nie uwzględniono opinii przedsiębiorców, którzy prosili o rozłożenie podwyżek na 3 lata po 4 proc. rocznie – dodała Edyta Gajda z TiM.

Przedsiębiorców nikt nie słucha

Społeczna Rada Przedsiębiorców w ramach konsultacji zorganizowała przed sesją kilka spotkań przedsiębiorców z urzędnikami, na których właściciele żarskich firm mogli przedstawić swoje argumenty dotyczące podwyżek. Chodziło głównie o to, żeby podwyżka nie była skokowa, tylko rozłożona na kilka lat. Przedsiębiorcy chcieli płacić o 4 proc. więcej rocznie. Burmistrz pozostała głucha na ich argumenty i postawiła na swoim proponując jednorazowo podwyżkę o 8 proc., argumentując to sprawiedliwością społeczną i tym, że przez ostatnie 4 lata podatki nie były podnoszone.

– Gdybyśmy co roku podnosili podatki o 2,5 proc., to dzisiaj przedsiębiorcy płaciliby o 10 proc. więcej, a nie 8 proc, tak jak jest w uchwale – przekonywała D. Madej

– Gdyby to ode mnie zależało to podniosłabym podatki jeszcze bardziej, nawet do stawek maksymalnych – dodała Joanna Wojak, skarbnik miasta. To oznaczałoby wzrost podatku nawet o kilkadziesiąt procent.

Nowe stawki

W 2020 roku przedsiębiorcy w Żarach zapłacą podatek od nieruchomości w wysokości 22,70 zł za m2 za budynki pod działalność gospodarczą. W tym roku płacą 21 zł.

– Płacę rocznie około 100 tys. zł podatku od nieruchomości. Wzrost o 8 proc to dla mnie kolejne 8 tys. zł, a takich informacji o rosnących opłatach dostaję kilka w tygodniu. To prąd, to śmieci, to rosnące koszty pracy – wylicza Marek Opara, właściciel sklepów budowlanych w Żarach.

Wzrosną również opłaty dla pozostałych mieszkańców miasta. W tym roku podatek od m2 budynków mieszkalnych wynosi 0,65 zł. W przyszłym roku zapłacimy 0,71 zł.

Rozdwojenie jaźni

Radnych, którzy sprzeciwili się 8 proc. podwyżce zaatakowała Halina Majeryk z Forum Samorządowego.

– Zatraciliście poczucie rzeczywistości. Zgłosiliście po 25 propozycji do budżetu na przyszły rok, a nie chcecie podnosić podatków. To rozdwojenie jaźni. Ja się pytam skąd wziąć pieniążki – mówiła H. Majeryk.

– Nie zawsze da się pogodzić interesy wszystkich grup społecznych – dodał Zbigniew Żychowski również z FS, który poparł propozycję wyższej podwyżki, a Łukasz Matyjasek z Dobrego Miasta Lepszego Powiatu przekonywał, że 8 proc. to wyważona podwyżka.

Więcej zapłacimy w 2020 roku również za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 0,87 zł od 1 m2 powierzchni, za grunty pod wodami 4,80 zł od 1 ha powierzchni, za grunty pozostałe 0,31 zł od 1 m2 powierzchni, za budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 4,87 zł od 1 m2 powierzchni, od garaży i budynków gospodarczych 7,02 zł.

Napisz komentarz »