REKLAMA

Gospodarka

Podatki w górę

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: Piotr Piotrowski

Zła wiadomość dla mieszkańców Żagania, szczególnie tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Od stycznia przyszłego roku, obok opłat za śmieci, w górę pójdą również stawki podatków od nieruchomości.

I tak, za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wzrośnie o 3 grosze za mkw. – do stawki 0,94 zł.

Za pozostałe grunty, czyli te pod domami i mieszkaniami, opłata wyniesie 0,50 zł za mkw. (było 0,49 zł za mkw.). 

Za jeden metr kwadratowy domu lub mieszkania mieszkańcy zapłacą 0,74 zł  za mkw. (było 0,72 zł).

Największa podwyżka czeka żaganian, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W tym przypadku za budynki stawka wzrośnie o 60 groszy i wyniesie 23,40 zł za mkw. Prowadzący działalność związaną z obrotem materiałem siewnym zapłacą o 28 gorszy więcej za mkw., czyli 10,53 zł. Za pozostałe budynki – 22 groszy za mkw. (do 8 zł).

Burmistrz Andrzej Katarzyniec podwyżkę średnio rzędu 2,72 procent tłumaczy „potrzebą zapewnienia środków na  finansowanie zadań własnych gminy”.

– Zwłaszcza w obecnej sytuacji, w której postawione zostały samorządy – uzasadnia. – Ma to związek z niedofinansowaniem przez budżet państwa oświaty oraz niezrekompensowania jednostkom samorządu terytorialnego mniejszych dochodów z tytułu ulg i zwolnień w zakresie  podatku dochodowego.

Dzięki podwyżce budżet zyska 308 tys. zł. Na czwartkowej sesji (28.11.) za wyższymi stawkami byli: Wiesław Bochenek, Kinga Drewicz, Dariusz Jadach, Małgorzata Klorek Danuta Kozłowska, Stanisław Kucab, Piotr Łoś, Adam Matwijów, Tomasz Nowak, Krzysztof Omieljańczyk, Henryk Sienkiewicz, Ireneusz Szaniawski, Piotr Węglik i Agnieszka Ziętek-Muszyńska. Przeciwko głosowali: Tomasz Kwarciński, Grzegorz Kuźniar i Daniel Marchewka. Od głosu wstrzymali się: Jakub Witek i Andrzej Chodań.

Napisz komentarz »