REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Schronisko jest potrzebne

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: jb

Do takiego stanowiska starali się przekonać mieszkańcy Żagania burmistrza Andrzeja Katarzyńca.

Z burmistrzem i jego zastępcą Sebastianem Kuleszą rozmawiali w poniedziałek, 25.11.

– Z koleżanką zbierałam wcześniej podpisy, żeby nie zamykać przytuliska w Żaganiu. Było ich 2 tysiące. Zaniosłam je burmistrzowi i myślę, że nadal je ma. Dla nas temat jest aktualny – mówi Hania.

– Wiemy, że wszystkim zwierzętom pomóc się nie da, ale trzeba próbować. Po zamknięciu przytuliska władze miasta nic nie zrobiły w sprawie schroniska. A ono potrzebne jest nie tylko dla psów, ale też kotów, których w Żaganiu jest bardzo dużo. W okolicy Wrocławia działa okno życia dla zwierząt. Dlaczego by u nas takiego nie otworzyć? Gdyby było, nie musielibyśmy potem słuchać o zwierzętach przywiązanych do drzewa w lesie – przekonuje pani Renata.

– Schronisko jest potrzebne. Skoro tyle mówi się o oszczędzaniu, na pewno udałoby się znaleźć na to pieniądze. Wystarczy dobrze poszukać. Niech urzędnicy zaczną od siebie – mówi pani Beata.

Burmistrz poinformował mieszkańców o planach utworzenia schroniska dla psów i kotów na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Wspólnego dla kilku gmin.

– Wiemy tylko tyle, że ma być dla 10 gmin, ale to tylko plany, nic nie zostało oficjalnie ustalone. Trzeba by czekać kolejne dwa, trzy lata. A my chcemy działać już. W sprawie schroniska planujemy kolejne spotkanie, tym razem z radnymi – słyszymy od mieszkańców.

Nie tylko psy

Mieszkańcy rozmawiali też z burmistrzem o sterylizacji dzikich kotów. Akcja ruszyła po tym, jak znaleziono ponad 30 kotów w lasku w okolicach stadionu, a potem drugą, równie liczną, w okolicach ul. Asnyka. Pomoc zaoferowała Fundacja Przystań na 4 Łapy z Drzeniowa. Zwierzęta wyłapywane były do sterylizacji, za którą zapłaci Urząd Miasta. Na trzy tygodnie miasto udostępniło jeden z pokoi w byłej siedzibie Straży Miejskiej, gdzie przechowywane były koty przed i po zabiegu. Przez to, że w Żaganiu trzeba było długo czekać na termin sterylizacji, koty wożone były m.in. do Żar, Lubska i Zielonej Góry. Taki zabieg sterylizacji, w zależności od gabinetu, kosztuje średnio około 120-190 zł.

– Nie zakończyliśmy jeszcze współpracy z Przystanią, więc nie mamy jeszcze wszystkich faktur. Będziemy dopiero podliczać, ile nas kosztowała ta akcja. Szacujemy, że około 4 tys. zł plus ewentualne koszty dodatkowego leczenia – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

W mieście nadal zbierane są podpisy mieszkańców pod petycją w sprawie budowy schroniska. Podpisywać ją można w sklepie z odzieżą używaną przy ul. Mickiewicza, w Fabryce Urody u Rozi, sklepie spożywczym przy ul. Lubuskiej, u Fryzjera Damsko – Męskiego przy ul. Konopnickiej, w sklepie „Twój Dom” oraz w „Chatce Raba”.

Napisz komentarz »