REKLAMA

Wasze sprawy

Smród na Szpitalnej

Opublikowano 29 listopada 2019, autor: Norbert Królik

– Ludzie pytają, czy ktoś przy cmentarzu wylał gnojówkę – mówi Magdalena Ciukaj, prowadząca sklepik przy ul. Szpitalnej w Żarach.

Smród w okolicach ulicy Szpitalnej pojawił się po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej transportującej ścieki z Kunic i Mirostowic Dolnych do oczyszczalni przy ul. Żurawiej. Początkowo wydawało się, że powodem są zagniwające ścieki. W związku z tym Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który zarządza kanalizacją, założył filtr węglowy, zaczął częściej przepompowywać ścieki i bardziej je napowietrzać. Na niewiele się to zdało. Smród cały czas dokucza przebywającym w okolicy żarskiego cmentarza.

Smród z Żagańskiej

– Nie mogę powiedzieć, że nie będzie problemu. Doszliśmy do wniosku, że odory na Szpitalnej to wina kolektora ściekowego idącego ul. Żagańską. Przy włączeniu kolektora z ul. Szpitalnej do kolektora na ul. Żagańskiej powstaje tzw. komin i gazy idą w górę w stronę cmentarza – tłumaczy Zdzisław Czekalski, prezes ZWiK.

Rozwiązaniem problemu ma być założenie specjalnej zastawki, która ma przepuszczać ścieki płynące od strony cmentarza, a powstrzymywać gazy przedostające się w przeciwną stronę. Kiedy zastawka miałaby być założona, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo za to, że po zaledwie dwóch latach większość studni w kanalizacji nadaje się do remontu.

– Studnie się rozlatują, bo jest wielka ilość siarkowodoru, który powoduje ich zniszczenie. W przyszłym roku planujemy wyremontować 12 studni – mówi Z. Czekalski.

Napisz komentarz »